KONKURS KINA PROFESJONALNEGO
FabułaDZIEŃ OSZUSTA
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Bartosz Warwas
Czas: 33 min.
OPIS FILMU:
Kocham Cię. Albo właściwie Cię zabiję. Uderzę Cię workiem z piaskiem w głowę. Albo podam Ci jakąś tabletkę i zobaczymy, co się stanie. A może Cię zgwałcę? A potem to wszystko opiszę w książce. Nazwę ją "Dzień oszusta".O REŻYSERZE:
Bartosz Warwas (1978) urodził się w Krakowie. Absolwent polonistyki, od 2006 roku student reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego magisterski film dyplomowy pt. Jaskółka jest drugim – po Rysopisie Jerzego Skolimowskiego (1964) – pełnometrażowym filmem fabularnym zrealizowanym w ramach szkolnego programu dydaktycznego. Pracował jako drugi reżyser przy filmach "Hiszpanka" Łukasza Barczyka oraz "Sąsiady" Grzegorza Królikiewicza.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
Camerimage, Gdynia FFGRY
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Maciej Marczewski
Czas: 30 min.
OPIS FILMU:
"GRY" w reżyserii Macieja Marczewskiego to krótkometrażowy film fabularny, oparty na tekście Ireneusza Iredyńskiego "Winda". Całość historii rozgrywa się w windzie w której dwójka ludzi została zatrzaśnięta. Para ta zaczyna grać w zaskakującą grę. Wymyślają swoje wspólne życie. Opowiadają sobie wyimaginowaną historię od pierwszego romantycznego i zabawnego spotkania aż po dramatyczny koniec ich znajomości. Fikcyjna historia zaczyna jednak przeplatać się z prawdziwymi przeżyciami. Niewinna zabawa przeistacza się w pełen ekstremalnych emocji dramat. Film ukazuje jakie bolesne i bezwzględne potrafią być gry które toczymy z bliskimi nam ludźmi, jak czasami nie potrafimy radzić sobie z problemami z przeszłości oraz jaką wielką siłę ma nasza wyobraźnia.O REŻYSERZE:
Reżyser oraz aktor. W 2002r. ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwent Programu Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. “GRY” to jego fabularny debiut reżyserski.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
Director's Lounge Film Festival 2014Gdynia Film Festival 2013
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
-HEADSHOT
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Paweł J.M. Zdanowski
Czas: 14 min.
OPIS FILMU:
"Headshot" to ekspresja na temat Syndromu Stresu Pourazowego i grywalizacji - najważniejszego ze współczesnych trendów socjologicznych.Gry mogą być narzędziem edukacji lub kontroli, powodować uzależnienia i zwiększać możliwości intelektualne, wypaczać lub po prostu bawić.
Adam - policjant w średnim wieku - nigdy nie lubił specjalnie gier komputerowych, ale po tym jak ich maniakalny miłośnik zabija jego partnera, zaczyna naprawdę nienawidzić wszystkich graczy - ze swoją córką włącznie.
O REŻYSERZE:
Paweł J.M. Zdanowski ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, a następnie kontynuował edukację w London Film School oraz na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Obecnie pracuje jako reżyser reklamowy specjalizujący się w produkcjach z kategorii dzieci i młodzież.HOSANNA
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Katarzyna Gondek
Czas: 10 min.
OPIS FILMU:
HOSANNA to krótkometrażowa baśń o dzikiej i dziarskiej dziewczynce, która wpada do świata swej babki dewotki i sieje w nim słodkie spustoszenie.HOSANNA jest mocno zarysowaną zabawą w ważne tematy. Opowieścią o trzech kobietach w różnym wieku (w tym jednej z plastiku) nawiązującą trochę do Schultza, trochę do Topora. Mikrofilmem o dziewczęcej dzikości i smutnym utwardzaniu się dorosłego świata. Opowieść oglądamy oczyma małej dziewczynki, której babka żyje ze stadem świętych figurek. Wnuczka co niedzielę trafia do przepełnionego dewocjonaliami mieszkania babki, z którego, karmiona niezrozumiałymi modlitwami i zimną zupą, wynudzona, jak najszybciej chce się wydostać. Ale co to! Nagle znajduje sposób na to jak się z zimną babką bawić! I tu się dzieje!
O REŻYSERZE:
Katarzyna Gondek (ur. 1982 w Kłodzku) – autorka filmów i form literackich. Absolwentka filmoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza i kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Wyróżniona nagrodą Warto wrocławskiej "Gazety Wyborczej" w 2014 roku w kategorii Film.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
Short Waves Grand PrixCanada International Film Festival
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
-MOCNA KAWA WCALE NIE JEST TAKA ZłA
Rok produkcji: 2014
Reżyseria: Alek Pietrzak
Czas: 47 min.
OPIS FILMU:
Jacek nie widział swojego syna przez 18 lat. Niespodziewanie syn pojawia się z wizytą u ojca na wsi. Film opowiada historię dwóch mężczyzn, którzy są zbyt uparci, aby się pogodzić i powiedzieć sobie co czują. W uzyskaniu zgody pomaga im żywiołowa kobieta, która od kilku lat żyje z Jackiem, oraz pewien mały chłopiec.O REŻYSERZE:
Student reżyserii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Ukończył szkołę muzyczną II stopnia na fortepianie.PRO MORTE
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Amadeusz Andrzejewski
Czas: 18 min.
OPIS FILMU:
łody chłopak mieszka z matką w małym, biednym miasteczku. Nadużywa alkoholu jak większość mieszkańców. Ulega nieszczęśliwemu wypadkowi. Uznany za nieboszczyka budzi się w kostnicy w zakładzie pogrzebowym i wraca do świata żywych. Powrót do ziemskiej codzienności nie jest łatwy. Trzeba odpracować dług zaciągnięty przez najbliższych na pogrzeb.Bohater początkowo źle znosi pracę w zakładzie pogrzebowym. Zwyczajnie, po ludzku się boi. Z czasem oswaja się z widokiem zmarłych. Pojawiają się refleksje nad sensem życia, pytania o zmartwychwstanie, skierowane do katolickiego księdza. Właściciel zakładu pogrzebowego lęk przed śmiercią nazywa lękiem przed nieznanym. Uznaje, że po przejściu na drugą stronę przestajemy się bać. To dzięki niemu bohater zaczyna inaczej patrzeć na umieranie.
O REŻYSERZE:
Absolwent montażu filmowego na PWSFTviT oraz inżynierii dźwięku i obrazu na Politechnice Gdańskiej. Na co dzień pracuje jako montażysta, po godzinach poświęca się fotografii i współtworzeniu filmów niezależnych. Za film „Substytut” (2012) zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Watch Out! Tetovo Film Festival w Macedonii.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
Konkurs TVP S.S. Dolina KreatywnaNAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Dolina Kreatywna - III miejscePSUBRAT
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Maria Zbąska
Czas: 30 min.
OPIS FILMU:
Panabi to dwunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu, na którym rządzi Bocian. Bocian to największy bandyta i, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę.O REŻYSERZE:
Maria Zbąska jest operatorem, reżyserem filmowym oraz fotografem. Ma na koncie kilka filmów krótkometrażowych, reklamowych, wystaw fotograficznych oraz teledysków. Absolwentka Wydziału Operatorskiego oraz Fotografii PWSFTviT w Łodzi oraz programu EKRAN i STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
Festiwal Grand Off, nominacja w kategorii Najlepszy Film Fabularny, Warszawa, Nagroda Grand Off dla Najlepszego Filmu Fabularnego (2013)31. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale kino!", Poznań (2013)
23. Międzynarodowy Festiwal Kina Wschodnioeuropejskiego, Cottbus (2013), nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego
7. GRAND OFF Najlepsze Niezależne Filmy Świata, fabuła, Warszawa (2013)
11. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Krótkie metraże fabularne inspirowane twórczością Etgara Kareta, Warszawa,Wyróżnienie (2013)
11. Festiwal Filmowy, "Opolskie Lamy", Konkurs Główny, Opole (2013)
38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,Wyróżnienie w Konkursie Młodego Kina (2013)
14. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (2013)
13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-mobile Nowe Horyzonty, Wrocław (2013)
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Festiwal Grand Off, nominacja w kategorii Najlepszy Film Fabularny, Warszawa, Nagroda Grand Off dla Najlepszego Filmu Fabularnego (2013)23. Międzynarodowy Festiwal Kina Wschodnioeuropejskiego, Cottbus (2013), nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego
11. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Krótkie metraże fabularne inspirowane twórczością Etgara Kareta, Warszawa,Wyróżnienie (2013)
38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,Wyróżnienie w Konkursie Młodego Kina (2013)
ŻAR
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Bartosz Kruhlik
Czas: 23 min.
OPIS FILMU:
ŻAR - 1. Węgiel lub drewno rozpalone do czerwoności, 2. Wysoka temperatura powietrza, 3. Gwałtowność uczuć.THE HEAT - 1. Coal or wood afire to redness, 2. High air temperature, 3. Vehemence of feelings.
O REŻYSERZE:
Rocznik 85. Urodzony w Lubsku. Obecnie studiuje reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Jego debiut dokumentalny "Jutro..." otrzymał 40 nagród, a pierwszoroczne ćwiczenie fabularne "http://" pojawiło się na festiwalu w Karlovych Varach w sekcji "The Fresh Selection" jako jeden z pięciu najbardziej obiecujących filmów studenckich. Jego filmy zakwalifikowały się łącznie na ponad 200 międzynarodowych festiwali. W roku 2013 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
- "UP AND COMING" (Germany)- "ALCINE" INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Spain)
- "STARZ DENVER FILM FESTIVAL" (USA)
- "KAOHSIUNG FILM FESTIVAL" (Taiwan)
- "TIRANA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL" (Albania)
- "MONTREAL WORLD FILM FESTIVAL" (Canada) SECTION - Best Student Films of the World
- "FRESH FILM FEST" (Czech Republic)
- "GUANAJUATO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL" (Mexico)
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
(III.2014) Best Directing - "Gjakova Film Festival" (Kosovo)(II.2014) Best International Fiction - "FICIL BIO BIO" FESTIVAL INTERNACIONAL DE CINE DE LEBU (Chile)
(XI.2013) International Young Film Makers Award - "UP-AND-COMING" International Film Festival (Germany)
(X.2013) Best Film, Best Directing, Best Actor x2 - "BRNO SIXTEEN INTERNATIONAL SHORT FICTION FILM FESTIVAL" (Czech Republic)
(IX.2013) Jury Prize - "KINOFEST INTERNATIONAL DIGITAL FILM FESTIVAL" (Romania)
DokumentDZIENNIK Z PODRÓŻY
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Piotr Stasik
Czas: 52 min.
OPIS FILMU:
Film opowiada historię przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny – tytułowa podróż po Polsce, w którą wyruszają bohaterowie.O REŻYSERZE:
Director, cinematographer, editor, screenwriter was born in 1976. Graduate of the Andrzej Wajda Master School of Film Directing and the Department of Applied Social Sciences and Resocialisation at the University of Warsaw. Co-founder of the Association of the Creative Initiatives 'ę', an asscociation of culture animators. He has directed several short documentary films awarded at the festivals around the world: LAST DAY OF SUMMER - PLUS CAMERIMAGE 2010 - International Film Festival Of The Art Of Cinematography, Poland, 2010 (Grand Prix Golden Frog Award); goEast Film Festival, Germany, 2011 (Remembrance and Future Award); Festival Tous Courts, Aix-en-Provence, France, 2011 (Prix RTP2 Onda Curta); International Documentary Film Festival "Flahertiana", Russia, 2011 ("Silver Nanook" Award for the best short film); ANDRZEJ WAJDA: LET 'S SHOOT - 5. International Film Festival on European Art Arts & Film, Czech Republic 2009 , (Grand Prix in category "Film Future"); 7 x MOSCOW - Krakow Film Festival - The President of Polish Television Award; Film Festival in Łagów, Poland - Best Documentary Film.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
A. 56. Internationales Leipziger Festival für Dokumentar- und Animationsfilm (international premiere)B. Sydney Intercultural Film Festival 2013
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
53rd Krakow Film Festival - SPECIAL MENTIONGŁOSY
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Konrad Szołajski
Czas: 35 min.
OPIS FILMU:
Udźwiękowienie i zgranie dźwięku: Radosław OchnioZarazem nostalgiczny i zabawny portret odchodzącej grupy zawodowej – spikerów Polskiego Radia i lektorów Telewizji Polskiej. Kultowe głosy i chwila zadumy nad tym, co zostało nam w pamięci.
Film ukazuje z bliska ludzi, których głosy rozpoznawało doskonale kilka pokoleń Polaków, nie znają ich twarzy. W czasach, gdy istniała jedna, czarno biała telewizja, a amerykański film przyciągała przed telewizory miliony widzów, lektorzy pełni rolę swego rodzaju celebrytów, wyznaczając zarazem standardy w zakresie poprawności językowej.
W filmie “Głosy” możemy nie tylko zobaczyć jak wyglądają owi kultowi lektorzy, ale także poznać pasje i życie prywatne tych ludzi.
O REŻYSERZE:
Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, wykładowca uniwersytecki. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował w brytyjskiej National Film School i Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor filmów fabularnych i dokumentalnych takich jak: Kop Głębiej, Operacja Koza, Musisz żyć, Człowiek z..., I Bóg stworzył seks, UWOdziciele i wiele innych.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
- w Łagowie podczas 42 Lubuskiego Lata Filmowego- w Zwierzyńcu podczas Letniej Akademii Filmu
- w Sokołowsku podczas FESTIWALU FILMOWEGO HOMMAGE A KIEŚLOWSKI
- w Poznaniu podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA
- w Chicago podczas XXV Polish Film Festival
- w Łodzi podczas XXIII Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
- w Kielcach podczas XIX Festiwalu Form Dokumentalnych NUR
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
podczas XIX Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, gdzie otrzymał 2 nagrody:1. DOROCZNA NAGRODA SPECJALNA RADIA KIELCE S.A. "ZA TO CZEGO NIE WIDAĆ, CZYLI ARTYZM DŹWIĘKU W FORMIE DOKUMENTALNEJ"
Dla filmu "Głosy" w reżyserii Konrada Szołajskiego
2. DOROCZNA NAGRODA SPECJALNA STUDENCKIEGO KOŁA NAUKOWEGO PRZYJACIÓŁ TEATRU I FILMU przy Instytucie Filologii Polskiej UJK
Dla filmu "Głosy" w reżyserii Konrada Szołajskiego
Za "Pełnię kompozycyjną, konstrukcję narracyjną i dosłowne zespolenie obrazu z dźwiękiem"
JESTEM POLAKIEM
Rok produkcji: 2014
Reżyseria: Paweł Hejbudzki
Czas: 17 min.
OPIS FILMU:
Zburzenie Muru Berlińskiego w wyniku walki Solidarności w Polsce w 1989 roku wyzwoliło nas spod jarzma Związku Radzieckiego. Dwadzieścia pięć lat po tych historycznych wydarzeniach bohater maszeruje w Marszu Niepodległości z ludźmi pragnącymi zrozumieć otaczającą ich „nową” rzeczywistość.O REŻYSERZE:
Pawel Hejbudzki, director, screenwriter, producer and student of third year film direction in Warsaw Film School.Filmography:
2006 - "A state of mind" - documentary (30min)
2008 - "Robin of stray dogs" - documentary (30min)
2012 - "The rest is silence" - etude short
POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
11. Planete + Doc Film Festival (official selection) may 2014JOANNA
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Aneta Kopacz
Czas: 40 min.
OPIS FILMU:
Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.O REŻYSERZE:
Director, screenwriter, editor. She graduated from Psychology Department of Warsaw University and Post-Graduate Reportage Studies in The Institute of Journalism. She is also a graduate of Documentary Program DOK PRO in Wajda's School. She acquired professional experience in Poland and abroad. She has made a number of independent documentaries, including "Spacer" ("A Stroll") for which she has been repeatedly awarded, as well as nominated for The Juliusz Machulski Polish Independent Cinema Award in The Best Documentary category. Her latest film "Joanna" won a special prize of The Magic Hour competition at the 10th Planete + Doc Film Festival, Silver Eye Award and The Youth Jury of the Filmschule Leipzig at DOK LEIPZIG, GrandOFF Film Festival, LA Movie Award for The Best Documentary and Award for The Best Documentary at International Film Festival Prowincjonalia.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
Fide - Międzynarodowy Festiwal Etiud Studenckich, Prix coup de coeur, Francja (2014)11e Festival du Cinema de Brive, Nagroda Publiczności, Francja (2014)
17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych DocsBarcelona, Hiszpania (2014)
FIDE Międzynarodowy Festiwal Studenckich Filmów Dokumentalnych, Saint-Ouen, Francja (2014)
9. Festiwal Filmów Kobiecych, Dortmund/Kolonia, Niemcy (2014)
11. Tydzień Kina Dokumentalnego w Hamburgu, Niemcy (2014)
11. DocuDays, Festiwal Prawa Człowieka w Kinie Dokumentalnym, Kijów, Ukraina (2014), Nagroda Publiczności oraz Specjalne Wyróżnienie Jury
36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Kobiecych, Creteil, Francja (2014), Nagroda Publiczności
17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Zoom Zbliżenia", Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalneg, Jelenia Góra (2014)
Festiwal filmowy Prowincjonalia nagroda "Jańcio Wodnik" dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, Września (2014)
Nagroda dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Dokumentalnego podczas Los Angeles Film Award, USA (2014)
5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Tranzyt", Poznań (2013),wyróżnienie w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy
Nominacja do Grand Off w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny,Nagroda Grand Off dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego (2013)
21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Camerimage", Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, Bydgoszcz (2013)
Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu", Łódź (2013)
Festiwal Off Cinema, Poznań (2013)
56. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK LEIPZIG, Sekcja Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych, Nagroda Jury Młodzieżowego, Niemcy (2013)
10. East Silver Market w Jihlavie, Nagroda Silver Eye w kategorii średniometrażowy film dokumentalny, Czechy (2013)
4. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych "Regiofun", cykl Panorama Pełny Metraż, Katowice (2013)
Hommage a Kieślowski, Sokołowsko (2013)
Transatlantyk Film & Music Festival, Poznań (2013)
14. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (2013)
42. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów (2013)
32. Młodzi i Film, Koszalin, Pokaz specjalny (2013)
53. Krakowski Festiwal Filmowy, Panorama Polskiego Kina (2013)
10. Planete + Doc Film Festival, Specjalne wyróżnienie JURY, Warszawa (2013)
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Fide - Międzynarodowy Festiwal Etiud Studenckich, Prix coup de coeur, Francja (2014)11e Festival du Cinema de Brive, Nagroda Publiczności, Francja (2014)
11. DocuDays, Festiwal Prawa Człowieka w Kinie Dokumentalnym, Kijów, Ukraina (2014), Nagroda Publiczności oraz Specjalne Wyróżnienie Jury
36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Kobiecych, Creteil, Francja (2014), Nagroda Publiczności
17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Zoom Zbliżenia", Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalneg, Jelenia Góra (2014)
Festiwal filmowy Prowincjonalia nagroda "Jańcio Wodnik" dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, Września (2014)
Nagroda dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Dokumentalnego podczas Los Angeles Film Award, USA (2014)
5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Tranzyt", Poznań (2013),wyróżnienie w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy
Nominacja do Grand Off w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny,Nagroda Grand Off dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego (2013)
56. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK LEIPZIG, Sekcja Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych, Nagroda Jury Młodzieżowego, Niemcy (2013)
10. East Silver Market w Jihlavie, Nagroda Silver Eye w kategorii średniometrażowy film dokumentalny, Czechy (2013)
10. Planete + Doc Film Festival, Specjalne wyróżnienie JURY, Warszawa (2013)
NASZA KLĄTWA
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Tomasz Śliwiński
Czas: 27 min.
OPIS FILMU:
Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.O REŻYSERZE:
Student reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwent Wydziału ETI oraz Zarządzania i Ekonomii na Politechnice Gdańskiej. Zajmuje się fotografią i filmem.Jego film „Nasza klątwa”(2013) prezentowany był na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na festiwalu w Locarno, IDFA (gdzie otrzymał Nominację do Nagrody za Najlepszy Film Studencki) oraz Aspen ShortsFest (nagroda za Najlepszy Dokument).
Razem z Magdą Hueckel założył grupę Muzungu-art, w ramach której wspólnie tworzą subiektywny dokument fotograficzny z licznych podróży po świecie. Ich prace prezentowane były m.in. w Tate Britain Gallery w Londynie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
Zagraniczne:1. Festiwal Filmowy w Locarno 2013
2. IDFA 2013
3. One World, Praga 2014
4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie 2014
5. Aspen ShortsFest 2014
6. IndieLisboa 2014
7. DOXA, Vancouver 2014
Polskie:
1. Krakowski Festiwal Filmowy 2013
2. Młodzi i Film 2013
3. T-Mobile Nowe Horyzonty 2013
4. Ińskie Lato Filmowe 2013
5. Festiwal Filmów Szkolnych Eureka, Wrocław 2013
6. Warszawski Festiwal Filmowy 2013
7. Tofifest 2013
8. Żubroffka 2013
9. WatchDocs 2013
10. Tranzyt 2013
11. ShortWaves 2014
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Aspen ShortFest 2014 - Najlepszy DokumentŻubroffka 2013 - Najlepszy Dokument
IDFA 2013 - Nominacja do Nagrody za Najlepszy Film Studencki
East Silver Market 2013 - Nominacja do Nagrody Silver Eye
ShortWaves 2014 - Nagroda w Konkursie GrandPrix
T-Mobile Nowe Horyzonty 2013 - Wyróżnienie
Festiwal Filmów Szkolnych Eureka 2013 - Najlepszy Dokument
NIEWIADOMA HENRYKA FASTA
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Agnieszka Elbanowska
Czas: 40 min.
OPIS FILMU:
Potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy - Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami Oscara Wilde 'a.W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić.. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością.O REŻYSERZE:
Director, editor and photographer. She graduated from the University of Warsaw 's Italian Department, from the History, Theory and Criticism of Cinema and Audiovisual Department of the Roma Tre University (Italian: Università degli Studi Roma Tre), from the Academy of Film and Television in Warsaw, and from the Wajda School. She has collaborated with Polish Television, and has co-created documentary films for TVP Polonia ("Liberta", "Prelude").POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
FIDE Międzynarodowy Festiwal Studenckich Filmów Dokumentalnych, Saint-Ouen, Francja (2014)11e Festival du Cinema de Brive, Europe Mention, Francja (2014)
FIDE Międzynarodowy Festiwal Studenckich Filmów Dokumentalnych, Saint-Ouen, Francja (2014)
Festiwal Filmowy Prowincjonalia, Września (2014)
Retrospektywa Filmów ze Szkoły Wajdy, DOK.Zagreb, Chorwacja (2014)
5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Tranzyt", Poznań (2013), I nagroda w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy
21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Camerimage", Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, Bydgoszcz (2013)
Festiwal Off Cinema, Poznań (2013), Brązowy Zamek
56. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK LEIPZIG, Międzynarodowy Program Dokumentalny, Lipsk (2013)
6. Festiwal Filmów Dokumentalnych, "Okiem młodych", Świdnica (2013)
7. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kazimierz Dolny-Janowiec n.Wisłą (2013)
14. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (2013)
42. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów (2013)
32. Festiwal Filmowy Młodzi i Film w Koszalinie (2013) Jantar 2013 za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
53. Krakowski Festiwal Filmowy, Konkurs Polski,Nagroda Specjalna Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2013)
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
11e Festival du Cinema de Brive, Europe Mention, Francja (2014)5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Tranzyt", Poznań (2013), I nagroda w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy
Festiwal Off Cinema, Poznań (2013), Brązowy Zamek
32. Festiwal Filmowy Młodzi i Film w Koszalinie (2013) Jantar 2013 za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
53. Krakowski Festiwal Filmowy, Konkurs Polski,Nagroda Specjalna Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2013)
RADOSŁAW
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Małgorzata Brama
Czas: 43 min.
OPIS FILMU:
Bohaterem filmu jest legendarny dowódca Powstania Warszawskiego urodzony w 1896 roku we Lwowie Jan Mazurkiewicz. Podczas I wojny światowej walczył w Legionach. Po jej zakończeniu na stałe związał się z armią. W sierpniu 1939, przed wybuchem II wojny światowej, był w sztabie Grupy Operacyjnej Dywersji. W połowie września 1939 w Stanisławowie założył Tajną Organizację Wojskową. Po jej połączeniu w marcu 1943 z "Kedywem" - Kierownictwem Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej - został zastępcą szefa organizacji, pułkownika Augusta Emila Fieldorfa, ps. "Nil", a 1 lutego 1944 objął dowództwo Kedywu. wstaniu warszawskim dowodził zgrupowaniem (nazwanym od jego pseudonimu Radosław), w skład którego wchodziły oddziały: Broda 53, Zośka, Parasol, Miotła, Pięść i Czata 49. Przeszedł szlak bojowy od Woli, poprzez Stare Miasto, ewakuację kanałami, na Czerniaków i ponownie kanałami na Mokotów. Został poważnie ranny 11 sierpnia, w czasie walk w rejonie ulic Okopowej i Stawki. 2 października 1944 został awansowany na pułkownika. Po kapitulacji kontynuował działalność konspiracyjną, a po rozwiązaniu Armii Krajowej został delegatem na Obszar Centralny Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. 1 sierpnia 1945, w pierwszą rocznicę wybuchu powstania, został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Zwolniony po miesiącu, stanął na czele tzw. Centralnej Komisji Likwidacyjnej AK. 8 września 1945 zwrócił się do AK-owców z apelem o ujawnienie się i skorzystanie z amnestii. 4 lutego 1949 został ponownie aresztowany. Poddano go długotrwałemu śledztwu próbując wymusić zeznania obciążające gen. Fieldorfa "Nila". 16 listopada 1953 został skazany na karę dożywotniego więzienia. Na wolność wyszedł w wyniku amnestii w 1956, a rok później został zrehabilitowany. Zmarł 4 maja 1988." [cyt: Rafał Pawłowski Portal filmowy "Kręci się"]O REŻYSERZE:
Małgorzata Brama – polska reżyserka filmowa.Zadebiutowała filmem dokumentalnym Targówek '44. Specjalizuje się w filmie historycznym (II wojna światowa, Powstanie Warszawskie). W 2008 roku w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej"