JACEK BŁAWUT
Polski operator i reżyser filmowy.
Rocznik ‘50. Indywidualista niedający się zaszufladkować. Dla wielu dokumentalista ocierający się o fabułę. Jak sam twierdzi, dokumentalistą nie jest, "...bo gdybym był dokumentalistą, to zobaczyłbyś taki film, że po dziesięciu minutach nie chciałbyś go oglądać".
Przygodę z filmem rozpoczyna jako dziecko od ról w filmach fabularnych. Debiutuje w wieku dziesięciu lat w filmie Jerzego Szeskiego i Konrada Paradowskiego Marysia i krasnoludki. Po aktorskiej przygodzie kończy studia na wydziale operatorskim łódzkiej filmówki. Przez wiele lat dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem jako wykładowca w szkołach filmowych w Berlinie, Hannoverze i Toruniu. Aktualnie jest zatrudniony w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. Do sukcesów "bez kamery lub scenariusza w ręku" zaliczyć można współwydawanie magazynu "Film na świecie".
Od 2003 roku członek Europejskiej Akademii Filmowej, a od 2008 roku zasiada w Radzie Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.
Łącząc rolę reżysera, operatora i producenta, Bławut stworzył wiele filmów. MOCnym debiutem był obraz Nienormalni, w którym głęboko upośledzone dzieci grały same siebie. Po tym nieszablonowym filmie dał się poznać w opinii widzów i krytyków jako autor mający własny styl. Jest także autorem zdjęć do filmu Marka Koterskiego Dzień świra oraz twórcą Kawalerii Powietrznej - telenoweli dokumentalnej, opisującej szkolenie żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. Produkcja ta stała się hitem ramówki TVP 2 w 2000 roku.
Jacek Bławut jest laureatem wielu nagród w dziedzinie operatorskiej i reżyserskiej. W swojej kolekcji posiada nagrodę II stopnia im. Stanisława Wyspiańskiego, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki "Laterna Magica", Paszport "Polityki" w kategorii "film" oraz nagrody Wielkiego Fe-Fe, przyznanej na Festiwalu Filmowym "FeFe Felliniada" w Warszawie.
MOC filmów Bławuta bierze się z jego stosunku do bohaterów filmów. Autor osobiście angażuje się w ich życie, chce zrozumieć ich położenie i problemy. Identyfikuje się z nimi do tego stopnia, że polski krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski określił Szczura w koronie filmem "o przyjaźni filmowca z młodym alkoholikiem".
Kolejny film Jeszcze nie wieczór to spojrzenie na trudny, często przemilczany okres życia – starość. Historia „chęci ostatniego występu na scenie” przedstawiona w Domu Aktora w Skolimowie pokazuje ludzi, którzy przez lata żyli życiem innych, a teraz muszą nauczyć się żyć swoim. W filmie występują Jan Nowicki, Beata Tyszkiewicz i Danuta Szaflarska.
W swoim najnowszym dokumencie Wirtualna Wojna Bławut wchodzi do międzynarodowej społeczności graczy, pokazując ich pasję, determinację, a nawet uzależnienie. Po raz kolejny chce przedstawić bohaterów jak najbardziej realnie, pokazać ich wewnętrzny napęd. Wnika w ich głowę i stara się zrozumieć, czym jest dla nich rozgrywka. Okazuje się, że dla części z nich to jedynie hobby. Dla innych to treść życia, której poświęcają coraz więcej czasu, rezygnując ze związków czy spotkań z przyjaciółmi. Obraz został nagrodzony Orłem za najlepszy dokument 2012 roku.