HISTORIA
ROK 2013 - SOLENIE JUBILEUSZOWE!
5. Solanin Film Festiwal 21-25 sierpnia 2013
Co to był za rok! Zasolony dobrymi produkcjami i licznymi polskimi premierami! Pierwszej okrągłej edycji festiwalu udało się ściągnąć do Nowej Soli najważniejszych twórców oraz pokazać najlepsze filmy ostatnich 12 miesięcy.
Anna Wieczur-Bluszcz, Adam Woronowicz, Jacek Bławut, Jacek Braciak i Piotr „Glaca” Mohamed wybrali zwycięzców. Po kilku dniach oglądania filmów i godzinach żywych obrad, wyłoniono zwycięzców w kategoriach: Konkurs Kina Niezależnego, Profesjonalnego, Lubuskiego, Niemieckiego oraz Kina Nowej Formy. Nagrody otrzymały kolejno: Bobry Huberta Gotkowskiego, Potwór Piotra Ryczki, Pani Weronika i jej chłopcy Artura Pilarczyka, Ostatnia granica Daniela Butterwortha oraz A gdyby Kamila Wójcika. Grand Prix festiwalu dostał Franek Bartka Tryzny. Film wyróżnił się nie tylko niezwykłą prostotą, delikatnością i humorem, ale również głębokością przekazu.
Oprócz jury, w Nowej Soli gościł reżyser Ryszard Bugajski, który otrzymał nagrodę specjalną – Mocnego Solanina za tworzenie bezkompromisowego kina, odwagę oraz determinację, które widać w każdym jego filmie. Jego wizyta połączona była z prelekcją oraz pokazem filmów reżysera, zakończonym najnowszym Układem zamkniętym z 2013 roku. Inne ważne projekcje to zbierająca świetne recenzje Dziewczyna z szafy (2012), czyli debiutancka fabuła Bodo Koxa oraz nietypowa, międzynarodowa produkcja Imagine (2012) w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.
Ostatnia edycja Solanina obfitowała w nowości. Organizatorzy rozszerzyli propozycje festiwalowe o kilka nowych pozycji. Dla szczególnych kinomaniaków powstała Akademia Solanina, w której można było doszkolić swoje umiejętności reżysersko-aktorskie, a na przekór im – Zrób formę na 5. Solanina, czyli pierwszy sportowy event w historii festiwalu! Aby na stałe nie wrosnąć w fotel kinowy, goście mogli dzięki aplikacji Endomondo popracować nad swoją tężyzną fizyczną. W tym roku mocny Solanin pokazał również swoją inną stronę i postanowił zaopiekować się dziećmi – podczas akcji Solanin dzieciom, mistrzowie dubbingu Grzegorz Pawlak i Jarosław Boberek czytali najmłodszym bajki. Koneserzy sztuk plastycznych znaleźli coś dla siebie w Solaninowej Galerii Bezdomnej. Pusty budynek przy ulicy Wrocławskiej został zagospodarowany na galerię sztuk plastycznych i wizualnych, w której swoje prace mogli przedstawić lokalni artyści.
5. edycja festiwalu postawiła poprzeczkę bardzo wysoko – 5 dni festiwalowych, wspaniali goście, dobre, offowe kino i liczne imprezy towarzyszące. Ale kolejna edycja będzie jeszcze lepsza, bardziej posolona, pełna mocnych filmów. Konsekwentnie dążymy do naszego celu, którym jest KONIEC PIEPRZENIA W KINIE! Na szóstkę dosolimy już w lipcu 2014!
- Wyniki Konkursu
- Ryszard Bugajski - Mocny Solanin
- Jury Konkursów Głównych
- Jury Konkursu Lubuskiego i Transgranicznego
- Film Otwarcia i Film Zamknięcia
- Konkurs Kina Niezależnego
- Konkurs Kina Profesjonalnego
- Konkurs Kina Nowej Formy
- Konkurs Kina Lubuskiego
- Konkurs Kina Polsko-Saksońskiego
- Akademia Solanina
- Retrospektywa R. Bugajskiego
- Polskie Kino +
- Młodzi z FAMU: Czechy/Praga
- Siła z Cottbus FilmFestival
- Zasoleni 2012
- Solanin Dzieciom w Parku Krasnala
- Zrób formę na 5. Solanina
- Solaninowa Galeria Bezdomna
- Imprezy w Pubie Kaflowym
ROK 2012 - SOLANIN BEZ PIEPRZENIA W KINIE!
4. Solanin Film Festiwal 15-19 sierpnia 2012
5-dniowa impreza okazała się sporym wyzwaniem organizatorskim. Po raz pierwszy w historii festiwalu już na początku roku 2011 ustalamy datę 4. edycji oraz szybciej rozpoczynamy nabór filmów do konkursów. Także akcja promocyjna Zgłaszania Filmów nabiera mocy, gdyż hasło OFF TO MOC i „Koniec pieprzenia w kinie – Czas posolić” dociera do większej liczby odbiorców. Wszystko skutkuje kolejnym solaninowym rekordem – dostajemy aż 286 filmów! I na tym nie koniec nowości. Dzielimy konkursy. Profesjonaliści i studenci stają w szranki w jednym Konkursie, a niezależni i amatorzy w drugim. Oglądamy nadesłane produkcje i do konkursu 4. Solanin Film Festiwal 2012 kwalifikujemy 44 filmy. Moc tej liczby nam sprzyja! Najważniejszym gościem nowosolskiego festiwalu jest Wojciech Smarzowski - wybitny polski reżyser, który otrzymuje od nas Honorowego Solanina za mocne i bezkompromisowe kino. Nagrodę wręczamy po raz pierwszy, a 40 minutowe spotkanie z reżyserem mówi samo za siebie. Chociaż pierwszego dnia zarzeka się, że jego filmy nie są offowe i nie wie, co tutaj robi, to już następnego odnajduje się znakomicie wśród „porąbańców i poprańców kinowych”. Tę edycję festiwalu odwiedzają jak zawsze nietuzinkowi goście: Joanna Kulig, Dorota Dąbrowska, Marian Dziędziel, Tymon Tymański, Maciej Bochniak, Grzegorz Halama, Arkadiusz Wojnarowski oraz offowiec Piotr Matwiejczyk. Projekcje filmów oraz spotkania z artystami, które wzbudzają coraz większe zainteresowanie widzów i kończą się owacjami na stojąco, pokazują MOC festiwalu i uzmysławiają nam, że ranga i prestiż naszego kameralnego festiwalu rośnie.
4. Solanin Film Festiwal to przede wszystkim (również po raz pierwszy!) spójna oprawa wizualna. Plakaty, grafiki, spoty wideo i komiksy tworzą historię Solanina i ukazują walkę o Moc Offu. Za cały koncept odpowiedzialny jest Maciej Krobski, a jego szkice pozwalają nowosolskiej firmie Malpol stworzyć dwa duże posągi Solanina oraz przygotować statuetki dla najlepszych filmów. Jak przebiega 4. Solanin organizacyjnie? Festiwal otwieramy na międzynarodową współpracę. Nie tylko gościmy partnerów z Cottbus, ale pokazujemy młode i offowe kino niemieckie. Zresztą młodych twórców jest coraz więcej, a my już pierwszego dnia nie mamy noclegów. Kino Odra ponownie żyje projekcjami, które przyciągają sporo widzów. Podobna sytuacja ma miejsce w Nowosolskim Domu Kultury, gdzie pokazujemy filmy konkursowe, oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej – tutaj w kameralnej atmosferze wyświetlamy dodatkowe projekcje. Solanin 2012 to ponad 100 filmów, co staje się kolejnym nowosolskim rekordem. Wieczorami Solanin hula w Kawiarni Teatralna, ale prawdziwe dosolenie odbywa się w Pubie Kaflowym, gdzie przy rekordowej publice swoją premierę ma festiwalowe Jam Session, a swoje umiejętności muzyczne prezentują: Zofia Klimkowska, Baby Elephant and the Horse, Robert Chyła z zespołem oraz Julian Zarówny.
Grand Prix 4. Solanin Film Festiwal 2012 zdobywa Magdalena Szymków za film Mój Dom, który wygrywa również Konkurs Kina Profesjonalnego. Jury, Goście i Widzowie podkreślają wysoki poziom prezentowanych filmów i chwalą festiwal, który z roku na rok coraz bardziej się rozrasta. My natomiast głowimy się nad 5. edycją, ale poddawać się nie zamierzamy! Głosy z całej Polski, a także z zagranicy każą nam działać dalej… SOLANIZATORZY dosolą po raz piąty!
- Wyniki Konkursu
- Wojciech Smarzowski
- Jury Konkursów
- Goście Festiwalu
- Konkurs Kina Niezależnego
- Konkurs Kina Profesjonalnego
- Konkurs Kina Nowej Formy
- Konkurs Kina Lubuskiego
- Film Otwarcia i Filmy Zamknięcia Festiwalu
- Retrospektywa W.Smarzowskiego
- Polskie Kino +
- Kino Niemieckie
- Zasoleni 2011
- OFF2
- Moc dokumentu
- Moderatorzy dyskusji
- Imprezy Towarzyszące
- Warsztaty i prezentacje
ROK 2011 - SOLANIN MA MOC!
3. Solanin Film Festiwal 18-21 sierpnia 2011
Jeśli podczas pierwszej edycji byliśmy debiutantami próbującymi swych sił w podnoszeniu ledwo 30 kg sztangi, to organizując drugą zaliczyliśmy mnóstwo treningów i udało nam się udźwignąć co najmniej 50 kg, a po trzecim Festiwalu pokonaliśmy bieg z przeszkodami na 5 kilometrów i zmierzyliśmy ze 100 kg ciężarem. To była prawdziwa bitwa! Zainteresowanie zarówno publiczności, jak i filmowców zaskakuje. Podczas seansów filmów studyjnych sale wypełniają się. Podczas pokazów obrazów konkursowych konieczne było szybkie dostawianie krzeseł. Nasi goście wprost dzielą się swoimi poglądami i odważnie odpowiadają na pytania, a tych jest naprawdę sporo. Spotkania przedłużają się, trzeba opóźniać kolejne projekcje. Czujemy, że hasło sprzed roku jest nie tylko na plakacie (brawa dla jego autora Macieja Krobskiego), ale wszyscy uczestnicy biorą je sobie do serca! OFF MA MOC! – czują to filmowcy, miłośnicy kina, amatorzy ambitnego kina, przypadkowi widzowie… W ciągu kolejnych dni festiwalu cieszymy zmysły znakomitym kinem, aby wieczorem relaksować się podczas recitalu Marty Honzatko, czy szaleć na koncercie zespołu Transistors z Tymonem Tymańskim na czele. Dodajemy kolejny festiwalowy obiekt – Miejską Bibliotekę Publiczną. Solaninem jako 24-godzinnym wydarzeniem kulturalnym interesują się już media ogólnopolskie, dlatego też uruchamiamy biuro medialne. Mamy też pierwszy niezależny film z Niemiec oraz gości z Cottbus. Natalia Rybicka, Przemysław Bluszcz, Eryk Lubos i Paweł Sala to nasi jurorzy, ale to nie wszystko. Gdy zainicjowaliśmy akcję Koniec pieprzenia w kinie – czas posolić! wsparli nas Jurek Owsiak, Grzegorz Halama, Grzegorz Lipiec, Andrzej Grabowski i Jan Nowicki. Filmy słaliście tak, że przez kilka dni nie robiliśmy nic innego tylko je oglądaliśmy i… nabieraliśmy mocy! Mamy absolutny rekord w tym zakresie i satysfakcję, że wiele z nich doceniają też inni. Prezentuje je Telewizja Polska, są nagradzane na wielu innych festiwalach w Polsce i zagranicą. U nas Grand Prix AD 2011 zdobywa film Getto Gospel w reżyserii Jakuba Radeja, który na gali finałowej dziękuje wszystkim za wyróżnienie za pomocą wideo. Czujemy, że impreza dostała porządnego kopa, w jak najbardziej pozytywnym słowa znaczeniu. Wiemy też, że nie wszystko zagrało tak, jak byśmy chcieli, ale to właśnie niedociągnięcia motywują nas do kolejnych ewolucji, szlifowania, ciągłego szukania nowych, lepszych rozwiązań i pakowania Solanina.
Za rok 5 dni? Czemu nie!
Aż tu w styczniu 2012 roku Solanin Film Festiwal dostaje nominację do kulturalnej nagrody Ale Sztuka!, przyznawanej przez Gazetę Wyborczą, TVP Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód. W dziesiątce wybranych imprez jesteśmy jedyną imprezą spoza Zielonej Góry i Gorzowa w tym gronie. Ekipa pęka z dumy. Inni nominowani to m.in. Biblioteka i Filharmonia z Gorzowa, Jazz Club Pod Filarami, Adam Bałdych oraz Piotr Bukartyk. Wszyscy pytają, jak się robi taki festiwal, w tak małym mieście?
Odpowiadamy: wszystko jest możliwe, gdy OFF TO MOC!
- Wyniki Konkursu
- Konkurs Kina Niezależnego
- Konkurs Kina Lubuskiego
- Jury Festiwalu
- Goście Festiwalu
- Filmy pozakonkursem
- Filmy WSSiP
- Imprezy Towarzyszące: Muzyczne
- Imprezy Towarzyszące: Inne
- Galeria Festiwalu
ROK 2010 - SOLANIN TO JUŻ FESTIWAL
2. Solanin Film Festiwal 22-25 lipca 2010
Tym razem wcześniej, z większą ekipą i determinacją przystąpiliśmy do przygotowań. Sztab organizatorski powiększa się, wszystko działa już sprawniej. Olga Hucko organizacyjnie, a Magda Urbaniak medialnie pozwalają nam głośno krzyknąć: „W Offie siła!” I słyszą nas Starosta, Marszałek i Prezydent! Solanin rośnie o jeden dzień, czyli mamy czterodniowy festiwal! I znowu się dzieje. Z pewną nieśmiałością, napływa coraz więcej filmów z całej Polski, a chcąc maksymalnie wypełnić festiwalowe dni kulturą, organizujemy imprezy towarzyszące, podczas których występuje m. in. zespół Arka Jakubika Dr Misio i teatr Terminus A Quo. Nowością jest Konkurs Kina Lubuskiego, przeznaczony dla twórców offowych z tego województwa. Jurorami zostali Magdalena Różdżka, Janusz Chabior, Bodo Kox i Arek Jakubik. Główną nagrodę przyznali Ivo Krakowskiemu za film 8 historii, które nie zmieniły świata. Jury zadowolone, widzów więcej niż przed rokiem (plus przychylne komentarze), zainteresowanie mediów… My cieszymy się, że udaje się zrobić imprezę, która może zwać się festiwalem, bo do tej pory Solanin był silnym człowiekiem, który dźwigał przegląd filmów. Od 2010 to zręczny kulturysta, który udźwignął już cały festiwal filmowy. Jest nieźle, ale my już wiemy, że chcemy więcej. Więcej MOCY!
- Wyniki Konkursu
- Filmy Konkursowe
- Jury Festiwalu
- Filmy Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych
- Pokazy Specjalne
- Imprezy Towarzyszące
- Galeria Festiwalu
ROK 2009 - SOLANIN STARTUJE!
1. Solanin Film Festiwal 24-26 lipca 2009
Solanin Film Festiwal startuje i jest doskonałym przykładem, ile potrafi zdziałać ludzka siła determinacji, by niematerialną ideę przekształcić w prawdziwe święto kina w niedużym przecież mieście, które takiej tradycji nie posiadało. Nawet wtedy, gdy brakuje funduszy, doświadczenia i rąk do pracy, uparcie dążymy do celu. Pierwszy Solanin to dzieło Konrada Paszkowskiego i Grzegorza Potęgi. Chłopacy się uparli i udowodnili, że jak się chce to wszystko jest możliwe. Nam też ich upór się udzielił i wystartowaliśmy! Solanin zaczyna swój żywot w Internecie (dzięki Sławkowi Bodakowi, który ulepsza technologicznie internetową stronę z edycji na edycję) i tak oto z Polski dostajemy ponad 50 filmów niezależnych. Wydarzeniem jest jednak offowy film ekipy z Nowej Soli, którym otworzyliśmy pierwszą edycję festiwalu i od którego zaczerpnęliśmy nazwę. Bowiem SOLANIN (pomysł i reżyseria: Eliasz Gramont, główna rola: Michał Kasprzak, montaż: Konrad Paszkowski) to historia o superbohaterze z Nowej Soli, które mierzy się z demonem przeszłości, ale także piekielną futurystyczną maszyną. Przygotowania trwają do ostatniej minuty, a trema udziela się wszystkim. Ale cóż, słowo się rzekło: Wojtek Olszewski ze Stowarzyszenia Forum Inicjatyw Nowosolskich otwiera Pierwszy Solanin Film Festiwal! Historia tworzy się na naszych oczach. Mimo debiutanckich trudności, Nowa Sól gości tak znakomite postaci ze świata kina jak: Krzysztof Kiersznowski i Bartłomiej Topa czy kultowy już twórcę kina offowego Grzegorza Lipca. Projekcje odbywają się w Kinie Odra i Nowosolskim Domu Kultury oraz w kinie plenerowym nad Odrą. Festiwalowym klubem mianujemy Kawiarnię Teatralna. Odbywają się pierwsze Solaninowe konkursy, spotkania gości z widzami, projekcje w kilku miejscach (kino z komarami na Harcerskiej Górce), wieczory w Teatralnej. Grand Prix festiwalu trafia do rąk Pawła Jóźwiaka–Rodana za film Mama, tata, Bóg i szatan. Pierwsza edycja trwa 3 dni. Widzowie chwalą, ale my mamy świadomość wielu niedoskonałości i niedociągnięć.
- Wyniki Konkursu
- Filmy zakwalifikowane
- Pokazy Specjalne
- Jury Festiwalu
- Plakat Festiwalu
- Galeria Festiwalu