GRZEGORZ PAWLAK
Polski aktor teatralny, lektor i aktor głosowy.
Od czasów licealnych związany jest ze sceną. Zaczyna w szkolnym kabarecie Pingwinek. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, którą ukończył w 1987 roku.
Po ukończeniu szkoły aktorskiej przenosi się do Opola, gdzie rozpoczyna pracę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Na deskach opolskiego teatru wcielał się między innymi w postacie Papkina z Zemsty czy Sobstyla w Zdziczeniu obyczajów pośmiertnych Bolesława Leśmiana. Rok 1992 to przeprowadzka do Łodzi i podjęcie pracy w Teatrze Powszechnym, z którym związany jest do dziś. Na łódzkiej scenie gra między innymi w Kiedy Kota Nie Ma Johnnie Mortimera i Briana Cooke'a, Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie Zelenki, a także bierze udział w licznych spektaklach muzycznych i kabaretowych. W 2010 roku rozpoczyna współpracę z warszawskim Teatrem Kamienica. Jako aktor wystąpił m.in. w Syzyfowych pracach Pawła Komorowskiego czy Pierwszym milionie Waldemara Dzikiego. Obecnie gra jedną z głównych ról na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi w sztuce Liz Lochhead Dobre rzeczy w reżyserii Justyny Celedy.
Osobnym działem w karierze Grzegorza Pawlaka jest praca z mikrofonem. Na początku pracuje w Radio Opole, gdzie prowadzi audycje oraz czyta reklamy. W Łodzi współpracuje zarówno z lokalną rozgłośnią, jak i z ogólnopolskimi stacjami radiowymi: Radiem Zet, RMF FM i Radiową Trójką. Zawodowo zajmuje się także czytaniem list dialogowych w filmach, teleturniejach i programach telewizyjnych. Od kilku lat jest "głosem" Telewizji Polsat i Radia Wawa. Udziela się także przy produkcji audiobooków.
Często użycza głosu postaciom animowanym. Jego głosem przemawia Skipper z Madagascaru, Tygrysek z Kubusia Puchatka czy Smurf Śmiałek w Smurfach 3D. Można go usłyszeć również w takich produkcjach jak: Jeż Jerzy, Gwiezdne Wojny czy Jack: pogromca olbrzymów, oraz w grach: Tomb Raider, Wiedźmin i Wiedźmin 2: Zabójcy królów.
Grzegorz Pawlak to również tłumacz utworów Toma Waitsa oraz autor i wykonawca piosenek. Jest również twórcą felietonów, które prezentował w Urywkach z rozrywki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. O jego poczuciu humoru świadczą choćby zdania zamieszczone na jego oficjalnej stronie internetowej:
Chuck Norris robi dubbing w dwie minuty. Mnie wystarczy tylko jedna.