KONKURS KINA NIEZALEŻNEGO
BOBRY
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Hubert Gotkowski
Czas: 90 min.
OPIS FILMU:
Film opowiada historię Marcina, który po powrocie z Irlandii postanawia całkowicie zmienić swoje życie, wręcz zakończyć je. W ostatniej chwili przypomina sobie swoje najszczęśliwsze chwile i zamierza do nich powrócić - reaktywując zespół z czasów liceum. Marcin jednak nie wie, że przeszkodził Kosiarzowi, który również planował zmienić swoje "życie" za jego sprawą...O REŻYSERZE:
Z wykształcenia magister inżynier informatyk. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej. W roku 2000 założył wraz ze znajomymi z liceum grupę filmową DDN.DE FACTO
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Mathias Mezler
Czas: 45 min.
OPIS FILMU:
Ojciec głównego bohatera znika bez śladu. Wieloletni wspólnik i przyjaciel rodziny deklaruje pomoc w poszukiwaniach zaginionego. Z czasem bohater odkrywa, że jego ojciec prowadził podwójne życie zawodowe, a wspomniany wspólnik może posiadać informacje na temat przyczyn jego zaginięcia.O REŻYSERZE:
Absolwent kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu i podyplomowej kryminalistyki Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Laureat licznych nagród i wyróżnień na festiwalach kina niezależnego w Polsce i za granicą. Jego trzy ostatnie filmy (Uciec stąd, Off, Wszystko co najlepsze) były prezentowane w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz doczekały się emisji na kanałach tematycznych (TVP Kultura, Kino Polska). Od blisko sześciu lat pracuje jako operator telewizyjny. Wcześniej związany z Telewizją WTK jako operator i producent wykonawczy STUDIA REPORTAŻU WTK. Obecnie operator Telewizji Polsat w Warszawie (pracuje m.in dla kanału Polsat News, Polsat Sport). Prowadził zajęcia dydaktyczne z warsztatu twórcy telewizyjnego w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
Międzynarodowe Forum Niezależnego Filmu Fabularnego 2012 Warszawa, Zoom Festiwal Jelenia Góra 2012NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
brakFRANEK
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Bartek Tryzna
Czas: 6 min.
OPIS FILMU:
Bohaterem filmu jest 8-letni Franek. Pewnego dnia babcia udziela mu lekcji, która na zawsze odmieni jego życie. Film o przyjaźni, marzeniach i codziennym życiu na Podlasiu w okresie II Wojny Światowej.O REŻYSERZE:
Bartek Tryzna: filmowiec amator, pedagog kulturoznawca, kinoman, książkoman, udziela się w akcji Filmowe Podlasie Atakuje!POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
Festiwal Mrówkojady 2013INICJACJA
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Jan Grabowski
Czas: 9 min.
OPIS FILMU:
Trzech zblazowanych chłopaków z dobrych domów tworzy gang, który staje się ich sposobem na walkę z monotonią i ucieczką od społecznych konwenansów. Franek, ciągle szukając akceptacji i swojego miejsca na ziemi, za wszelką cenę chce do nich dołączyć. Jednak by to osiągnąć będzie musiał wziąć udział w napadzie, który całkowicie zmieni życie wszystkich bohaterów.O REŻYSERZE:
Jan Grabowski - Dziewiętnastolatek, tegoroczny maturzysta, absolwent I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego „Bednarska” w Warszawie. Wychowany w artystycznej rodzinie, co silnie wpłynęło na jego osobowość oraz sposób postrzegania świata. Pasjonat filmowy, wielbiciel amerykańskiego kina gatunkowego, inspirujący się przede wszystkim twórczością Sama Peckinpaha oraz Michaela Manna. Od 2010 roku kręcący filmy krótkometrażowe, jednak za swój prawdziwy debiut uważa „Inicjację” (2013).LEON I BARBARA
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Marcin Mikulski
Czas: 23 min.
OPIS FILMU:
Leon i Barbara po latach małżeństwa, zamiast ze sobą, żyją obok siebie. Dla Leona najważniejszy jest jego ukochany stary fiat, którego i tak nie używa, bo boi się wychodzić z domu. Natomiast Barbara czas rozdziela między podlewaniem paprotek, a odwiedzaniem pogrzebów swoich znajomych. Ich spokojny świat wywraca się do góry nogami, gdy pewnego zupełnie zwyczajnego popołudnia przychodzi do nich z wizytą stary znajomy Ryszard i przedstawia im ofertę nie do odrzucenia... hodowlę marihuany w zamian za sporą sumę pieniędzy.O REŻYSERZE:
Pracuje w branży filmowej od kilku lat. W 2009 roku skończył roczny kurs produkcji filmowej we włoskim Cinecitta. Oprócz pracy przy projektach komercyjnych jest twórcą produkcji niezależnych. Film „Krok Wstecz”, którego jest współautorem, wygrał Międzynarodowy Festiwal Filmów w Jednym Ujęciu w Gdyni w 2004 roku. W 2010 roku zrealizował teledyski do piosenek zespołów Twilite oraz Żelki. Pierwszy z nich został zakwalifikowany do festiwalów filmowych Young Cuts w Montrealu i oraz United Film Festival w Nowym Jorku. W ciągu ostatnich dwóch lat nakręcił dwie etiudy filmowe: „He War” - (Nagroda Publiczności na festiwalu ClipAward i sekcja do Przeglądu Filmów Niezależnych w Gdyni) oraz „Leon i Barbara”. Obecnie pracuje w branży filmowej jako freelancer.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
London City Film Festival, Aubagne Film Festival, Green Bay Film Festival, Ascona Film Festival, Calaveras Film FestivalONE HOLE
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Andrzej Szypulski, Agnieszka Cieślicka
Czas: 10 min.
OPIS FILMU:
Dokument zrealizowany przez polskich uczestników forum młodzieżowego zorganizowanego w Rosji nad jeziorem Seliger. Tytułowy wyraz hole to dziurka, którą otrzymuje się na forum za niepodporządkowanie się surowemu i absurdalnemu regulaminowi.O REŻYSERZE:
Andrzej Szypulski. Urodzony w 1982 w Hajnówce. Student Politechniki Warszawskiej. Członek Studenckiej Telewizji Internetowej TVPW. Ukończył kurs sztuki operatorskiej w Akademii Multiart w Krakowie. Autor licznych reportaży wideo w Internecie. Niezależny twórca filmów dokumentalnych. Uczestnik wielu warsztatów filmowych w Polsce i za granicą.Zwykły chłopak z Podlasia, zamieszkały w Warszawie. Eksplorator świata.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
RePeFeNe Rybnik 2012, Żubroffka Białystok 2012, Filmowe Podlasie Atakuje 2012, Festiwal Filmów Frapujących Gorzów Wielkopolski 2012, Zoom Zbliżenia 2013, Festiwal Filmowy Drzwi Gliwice 2013NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
II nagroda w kategorii amatorzy oraz nagroda publiczności na festiwalu Filmowe Podlasie Atakuje, III nagroda w kategorii amatorzy na festiwalu ŻubroffkaPSYCHOL
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Aleksandra Panisko
Czas: 11 min.
OPIS FILMU:
Kim jest psychol? Ludzie myślą, że wariat to ktoś dziwny, agresywny i kompletnie nieobliczalny. Ten stereotyp więcej mówi o tzw. normalnych ludziach niż o osobach chorych psychicznie. 'Psychol ' to film dokumentalny o artyście chorym na schizofrenię, który w niezwykle szczery i autoironiczny sposób opowiada o swoim świecie.O REŻYSERZE:
Scenarzystka i reżyserka. Realizuje filmy dokumentalne i programy dla TVP Kultura, w roku 2012 reżyserowała „Przewodnik po sztuce” we współpracy ze Zbigniewem Liberą. Autorka scenariusza Powrót do ciupy, a także wraz z Martą Dzido współautorka scenariusza Ślad po mamie. Reżyserka krótkich fabuł: Trzy razy mama (na antenie Kino Polska), Dada love, Mamo nie płacz (nagroda publiczności na Quest Europe 2010), You good (produkcja hiszpańska). Uczestniczka warsztatów typu talent workshop (Hiszpania, Chorwacja). Realizuje także video-art (Dużo śpię – nagroda specjalna jury na Festiwalu Poezji), a także cykl o polskich architektach „Wnętrze architekta” Absolwentka Akademii Filmu i Telewizji oraz Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Należy do stowarzyszenia Film 1 2.TRZECH OJCóW
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Maciej Jankowski
Czas: 10 min.
OPIS FILMU:
Trzech przyjaciół rozmyśla nad relacjami z własnymi ojcami. Kilka scen prezentuje szereg nieporozumień i nerwowych sytuacji z życia każdego z nich. Czy w przyszłości będą podobni do ojców? Film zrealizowany w rodzinno-przyjacielskim gronie.O REŻYSERZE:
Samouk. Student warszawskiego kulturoznawstwa, który razem z przyjaciółmi próbuje realizować krótkie filmy.WOJNY DOMOWE
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Aleksandra Popińska
Czas: 16 min.
OPIS FILMU:
Film pokazuje jeden dzień z życia wielodzietnej rodziny - zmęczonych, ale szczęśliwych rodziców, dramaty, konflikty, zabawy, które towarzyszą takiej grupie. Film powstał w ramach kursu Przedszkole Filmowe .O REŻYSERZE:
Studentka I roku wrocławskiego kulturoznawstwa, absolwentka Przedszkola Filmowego w Szkole Andrzeja Wajdy. Od najmłodszych lat zajmuje się animacją, ostatnio próbuje swoich sił w kinie dokumentalnym.POKAZY NA INNYCH FESTIWALACH:
Okiem młodych 2012, Dozwolone do 21 2012, Filmowe Zwierciadła 2012, OFF CINEMA 2012, ŻUBROFFKA 2012, ZOOM ZBLIŻENIA 2013, Złote Mrówkojady 2013NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
wyróżnienie na festiwalu Okiem młodych , nagroda specjalna na festiwalu Dozwolone do 21 , I nagroda w kategorii amatorskiej na festiwalu ŻUBROFFKAWSPOMNIENIE POPRZEDNIEGO LATA
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Kuba Gryżewski, Ivo Krankowski
Czas: 10 min.
OPIS FILMU:
Warszawa, połowa lat 80-tych. Kiedy wydaje się, że świąteczny śledzik z rodzicami nie może być już nudniejszy, Basia niespodziewanie spotyka kogoś, kogo dawno nie widziała, ale bardzo dobrze zna ...O REŻYSERZE:
Kuba Gryżewski - młody warszawski scenarzysta i reżyser. Jest świeżo upieczonym absolwentem reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Obecnie próbuje swoich sił w branży reklamowej oraz intensywnie pracuje nad pomysłem serialu telewizyjnego. Założył kolektyw wideo Balloon to the Moon , z którym nagrywa krótkie formy dokumentalne. Pomimo wachlarzu zainteresowań jego największą pasją zostaje kino fabularne i jemu właśnie zamierza się poświęcić.Ivo Krankowski - niezależny producent i reżyser filmowy. Debiutował krótkimi metrażami kręconymi z zespołem Defekt Masy m.in. Kanterowcy, 5 ciastek, Smarkacze. W 2008 wyprodukował i wyreżyserował polsko-francuski film Rue de la Source (Godzina z nocy na dzień). W 2010 wyreżyserował krótki film dokumentalny 8 historii, które nie zmieniły świata, doceniony przez krytyków i widzów m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Izraelu. Obecnie pracuje w Last Moment Production u boku producenta filmowego Sashy Harari.