ZASOLENI 2011
Nagrodzone filmy na 3. Solanin Film Festiwal 2011
GRAND PRIX: GETTO GOSPEL
Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Jakub Radej
Czas: 27 min.
Za poruszającą i dojrzałą historię młodego człowieka próbującego wyjść z zaklętego kręgu
OPIS FILMU:
Szesnastoletni Dominik mieszka warszawskiej Pradze. Za popełnione wykroczenia musi z nakazu sądu iść do ośrodka socjoterapeutycznego. W ostatnim miesiącu wolności próbuje się z tego wykręcić. Zdając sobie sprawę z tego, że może mu się to nie udać, stara się pozamykać niektóre zaległe sprawy, na których mu zależy – przede wszystkim chce nagrać rapowy kawałek w studio. Rap jest jego pasją od paru lat. Na jego ulicę przyjeżdżają chrześcijańscy misjonarze, którzy proponują mu pomoc w realizacji jego muzycznych planów…Szesnastoletni Dominik mieszka warszawskiej Pradze. Za popełnione wykroczenia musi z nakazu sądu iść do ośrodka socjoterapeutycznego. W ostatnim miesiącu wolności próbuje się z tego wykręcić. Zdając sobie sprawę z tego, że może mu się to nie udać, stara się pozamykać niektóre zaległe sprawy, na których mu zależy – przede wszystkim chce nagrać rapowy kawałek w studio. Rap jest jego pasją od paru lat. Na jego ulicę przyjeżdżają chrześcijańscy misjonarze, którzy proponują mu pomoc w realizacji jego muzycznych planów…
O REŻYSERZE:
Jakub Radej – ur 1991 r. w Cieszynie. absolwent Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Ukończył kurs dla licelistów Przedszkole Filmowe w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Wielbiciel kina Krzysztofa Kieślowskiego oraz Kima Ki-duka.
NAJLEPSZY FILM LUBUSKI
NAGRODA PUBLICZNOŚCI: SZTUKA NARZEKANIA
Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Karolina Łuczak
Czas: 15 min.
Za trafne i dowcipne ukazanie polskich przywar widziane oczami błyskotliwego obcokrajowca…
OPIS FILMU:
Dokument opowiada o nauce narzekania Brazylijczyka, Gregorego Dobrovolskiego, który zakochany w polskiej kulturze, dwa lata temu przyjechał do naszego kraju. Gregory chce zostać w Polsce, ale nie do końca odnajduje się w polskim społeczeństwie, także przez słabą umiejętność narzekania, uznawanego za naszą cechę narodową. Gregory przemierza ulice Wrocławia by zaczerpnąć wiedzę na ten temat, a swoich rozmówców pyta m.in. o to na co narzekają i jakimi słowami można się uskarżać.
O REŻYSERZE:
Karolina Łuczak – twórca amator, miłośniczka kina. Nieustannie uczy się czym jest reżyseria i montaż. Szczególnie zainteresowana dokumentem. Na razie realizuje filmy „po godzinach”.
NAJLEPSZA FABUŁA: KAMIEŃ
Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Wojciech Antosik
Czas: 27 min.
Za pokazanie problemu do tej pory w polskim kinie nie eksplorowanego i odwagę…
OPIS FILMU:
Film o krótkich, ulotnych i pozornie mało znaczących chwilach....
O REŻYSERZE:
Wojciech Antosik - Członek krakowskiej grupy filmowej Butcher's Films.
NAJLEPSZY DOKUMENT: UŁAN
Rok produkcji: 2010
Reżyseria: Jakub Radej
Czas: 24 min.
Za pokazanie człowieka w desperacki sposób uciekającego przed śmiercią, za trafny i porażający finał
OPIS FILMU:
Najstarszy polski maratończyk — 83-letni Jan Niedźwiecki przygotowuje się do swego 99. maratonu, mając nadzieję niedługo przekroczyć magiczną setkę. Bieg odpowiada w tym filmie rytmowi życia, sport jest sposobem na sprawdzenie własnej siły i witalności oraz na utrzymanie się przy życiu. „Ułan” jest weteranem wojennym, starym mężczyzną, który nie chce przyjąć do świadomości kształtów codzienności i zaakceptować przemijania. Tego, że siły od niego odchodzą. Tego, że uwaga ludzi również nie kieruje się ku niemu.
O REŻYSERZE:
Jakub Radej – ur 1991 r. w Cieszynie. absolwent Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Ukończył kurs dla licelistów Przedszkole Filmowe w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Wielbiciel kina Krzysztofa Kieślowskiego oraz Kima Ki-duka.
NAJLEPSZA INNA FORMA: ROSA ALBA
Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Beniamin Szwed
Czas: 24 min.
Za oryginalność plastyczną i zaskakujące rozwiązania artystyczne , dbałość o szczegół oraz świetną reżyserię - Przemysław Bluszcz - (oraz oczy lalek – Eryk Lubos zachwycony), prawie Grand Prix.
OPIS FILMU:
Kim jest tajemniczy mężczyzna? Z jakiego powodu zatrzymuje się w obskurnym hotelu? Co znajduje? O czym myśli? I skąd róże, które bywają białe?
Historia opowiedziana szeptem, w półmroku, z lekkim posmakiem grozy.
O REŻYSERZE:
Beniamin Szwed, rocznik 1984. Niezależny twórca, reżyser, operator, montażysta.
NAGRODA SPECJALNA: POKÓJ
Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Marek Kurzok
Czas: 10 min.
Za świadome użycie języka filmowego i niezwykle pokazanie sytuacji odchodzenia młodego człowieka, autor przejawia talent do zajęcia się tematami nadprzyrodzonymi, powinien jednak uwierzyć we własną wyobraźnię, bez posiłkowania się natrętnymi podkładami muzycznymi
OPIS FILMU:
Film opowiada historię pewnego chorego na astmę chłopca, który pewnej nocy odkrywa , że w jego pokoju znajduje się ktoś lub coś jeszcze...
O REŻYSERZE:
Marek Kurzok - lat 24 - pochodzi z Bystrzycy Kłodzkiej, obecnie mieszka we Wrocławiu. Jego pasją jest film i fotografia. W obu dziedzinach jest samoukiem. Jego gatunkiem tematycznym jest horror (fotografia i film).