KINO NIEMIECKIE
PODZIELONA KLASA
Produkcja: Niemcy, PolskaRok produkcji: 2011
Reżyser: Andrzej Klamt
Czas trwania: 79 min
Autor filmu odwiedza po 30 latach swoje koleżanki i kolegów z klasy. Jeszcze w 70-tych latach uczyli się wspólnie w szkole podstawowej nr 5 w Bytomiu. Prawie połowa klasy wyjechała w czasie szkolnym albo później w czasie stanu wojennego do Niemiec. Zostawały tylko puste miejsca. Druga połowa klasy została w Bytomiu.Film „Podzielona klasa” podejmuje nie łatwy i dotychczas w kinomatografii marginalnie przedstawiany temat. Temat emigracji, wysiedlenia Górnoślązaków do Niemiec.
Jest to historia wielu nowych obywateli Niemiec, którzy nie osiągnęli sławy na skali Miroslawa Klosego czy Lukasa Podolskiego, ale mają podobny punkt wyjściowy w życiorysie. Byli uczniowie podzielonej klasy odzwierciedlają losy setki tysięcy uchodźców i wysiedleńców z Polski. Film stawia te życiorysy w kontraście do tych ludzi, którzy Polski nie opuścili i tutaj do dzisiaj żyją. Czym one się różnią i jakie postawy reprezentują wychowankowie podzielonej bytomskiej klasy? Czy istnieją głębokie rowy, czy są duże zbieżności? Film podejmuje wiele kwestii i wątków polsko-niemieckich, o których dotychczas tak otwarto nie mówiono. Dokument ten jest też przede wszystkim filmem o ludziach z samego środka społeczeństwa, o normalności - o zaprzepaszczonych szansach, niespełnionych marzeniach ale też o sukcesach, wzlotach i upadkach.
SEMANA CULTURAL W DRENKOW
Produkcja: NiemcyRok produkcji: 2012
Reżyseria: Drago Hari
Czas: 35 min
W antropozoficznym ekologicznym gospodarstwie rolnym „SiebenGiebelhof“ - “Siedem Krokwi“ w Drenkow/Niemcy, zebrała się młodzież niemiecka i brazylijska na tak zwanym Smana Cultural, czyli Tygodniu Kultury. Organizują warsztaty np. muzyczne (grają na alternatywnych zrobionych przez siebie instrumentach, przygotowują przedstawienie teatralne, uczą się malować graffiti. To spotkanie służy też lepszemu zrozumieniu innej kultury i pozbyciu się uprzedzeń. Po tygodniu każda grupa zaprezentowała wyniki swoich warsztatów przed publicznością.
SEMANA CULTURAL W PINTADAS
Produkcja: NiemcyRok produkcji: 2012
Reżyseria: Drago Hari
Czas: 40 min
W maju 2012 poleciało 20 młodych ludzi z Niemiec na 2 tygodnie do Brazylii do Pintadas, miateczka na północy Brazylii. Organizowane w Pintads warsztaty są bardziej dostosowane do sytuacji ludzi żyjących tam - na przykład jest kurs robienia butów z opon samochodowych. W regionie panuje susza. Uczestnicy odwiedzają ekologiczne gospodarstwa w pobliżu, żeby zobaczyć, jakie są możliwości nawadniania w czasie tak strasznej suszy. Każdy z uczestników sadzi drzewo i nadaje mu imię.
TRZY
Produkcja: Niemcy
Rok produkcji: 2010
Reżyser: Tom Tykwer
Czas: 120 min
OBSADA
Sophie Rois
Sebastian Schipper
Devid Striesow
Angela Winkler
Simon i Hanna są parą od 20 lat. Mieszkają w Berlinie. Są atrakcyjni, modni, dojrzali, bezdzietni, mocno stąpający po ziemi. Romanse, pragnienie posiadania dzieci, wspólne mieszkanie, poronienie, ucieczki i powroty: prezenterka i inżynier sztuki mają to już za sobą. Kiedy spoglądają w przyszłość, nie widzą wiele. Do tego momentu, kiedy oboje, nie wiedząc o swoich czynach, zakochują się w tym samym mężczyźnie, Adamie.
NOMINACJE DO NAGRÓD
2012
Lato Filmów: Udział w konkursie Tom Tykwer
2011
Camerimage: Udział w konkursie głównym Frank Griebe
Europejska Akademia Filmowa: Najlepszy europejski montażysta roku Mathilde Bonnefoy
2010
MFF w Wenecji: Udział w konkursie głównym Tom Tykwer
WSZYSTKO O TOBIE
Produkcja: NiemcyRok produkcji: 2012
Reżyseria: Robert Heber
Czas: 18 min
Narodziny dziecka wyrywają młodą dziewczynę z jej uporządkowanego życia. Film obrazuje jej przełączanie się pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, używa montażu asocjacyjnego, by podkreślić jej uczucia. Zadaje też pytanie, jak ludzka dusza jest zdeterminowana przez rodzinne doświadczenia.
WSZYSTKO JEST MOŻLIWE
Produkcja: NiemcyRok produkcji: 2011
Reżyseria: Brygida Dworok-Mich/Drago Hari
Czas: 60 min
Opuścili swój kraj, aby szukać i zbudować swoje szczęście w innym kraju, kulturze, mentalności. Dwoje Polaków (Janina Szarek, Ryszard Kula), poniosło niedaleko, do Niemiec, dwoje Niemców (Stefen Moeller, Andre Ochodlo), do Polski. Ich ciekawość, otwartość na „inne”, niesamowita praca i wytrwałość, przyczyniły się do tego, że zdołali w dużej części, zrealizować swoje marzenia.
WYGRAJMY LUB ZGIŃMY
GŁOSY Z LIBIJSKIEJ REWOLUCJI
Produkcja: Niemcy Rok produkcji: 2012Reżyseria: Nic Nagel
Czas: 85 min
85 minut wśród ludzi z kraju, z których najbardziej dotąd znany to ekscentryk Muhammar Ghaddafi – Libia. W marcu 2011 Nic Nagel pojechała jako montażystka na zlecenie ARD pierwszy raz do Benghasi, do drugiego co do wielkości miasta w Libii. Zafascynowana mieszkańcami oraz duchem niezwykłej rewolucji, która miała tam miejsce, dokumentalistka zaczęła zbierać materiały, spotykać ludzi i uwieczniać je w historiach i nadziejach. Wraz z lustrzanką i pożyczonym obiektywem ruszyła w podróż po rewolucji przez Benghasi do Tripolis, Misrata oraz na front do leżącej na zachodzie Dafniya. Z dala od zainteresowania mediów jako kobieta w pojedynkę lecz ze wsparciem ludności miejscowej. Nic Nagel spędziła na miejscu łącznie 5 intensywnych miesięcy.
CHWILA WE MNIE
Produkcja: NiemcyRok produkcji: 2011
Reżyseria: David M. Lorenz
Czas: 13 min
Arne chce się zabić. Jednak jak staje ze stryczkiem na szyi, dzieje się coś nieprzewidywalnego.…
CONFORMIS
Produkcja: NiemcyRok produkcji: 2011
Reżyseria: Martin Grötzschel, Benjamin Manderbach
Czas: 6 min
Taniec jako poczucie indywidualności staje w obliczu zagrożenia spowodowanego marszem mas.
ZIELONE OLIWKI
Produkcja: NiemcyRok produkcji: 2011
Reżyseria: Gisèle Sabina Mbamu
Czas: 16 min
Czternastoletni Julian Kalmbach jest samotnym młodym człowiekiem, którym rodzice nie bardzo się interesują. W osobie 37-letniego Thomas Balzer’a odnajduje miłość i przychylność, które od dawna nie były mu dane. Napawa się tą relacją i w nią angażuje. Thomas Balzer wkrótce przekracza jednak granice…
MEYER
Produkcja: Niemcy
Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Sascha Quade
Czas: 8 min
Wraz z wiekiem przychodzi przemiana. Film opowiada historię dwojga ludzi, którzy muszą zrozumieć, że przemiana to proces, na który nie zawsze ma się wpływ.