FESTIWALOWI GOŚCIE
MACIEJ BOCHNIAK
Reżyser młodego pokolenia – rocznik 1984.
Absolwent Wyższego Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Współzałożyciel Impression2Films, firmy wspierającej kino autorskie.
Zanim rozpoczął pracę jako scenarzysta i reżyser, wystąpił w epizodycznej roli w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”.
Debiutował w 2009 r. krótkometrażowym filmem „I love you so much” oraz dokumentem, który powstał w ramach programu „Pierwszy dokument” w Studio Munka, „Przyjęcie” (2011). Film otrzymał dwie nominacje: pierwszą, w 2011 r. – do Nagrody w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Nowe Horyzonty" (obecnie T-mobile Nowe Horyzonty), drugą, w 2012 r. – do Nagrody Jury Scenariuszowego Konkursu Filmów Krótko i Średniometrażowych „Krótkie i dobre” na Festiwalu Filmowym i Artystycznym Lato Filmów, a także dostaje nagrodę na Open City Docs w Londynie.
W 2011r. wyreżyserowany we współpracy z prozaikiem Sławomirem Shutym (właśc. Sławomir Mateja, laureat Paszportu Polityki w dziedzinie literatury za powieść „Zwał”) krótkometrażowy obraz „Pokój” jest nominowany do nagrody Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym, otrzymuje również nagrodę publiczności na tegorocznym Gdynia Film Festival w kategorii Kina Niezależnego i wygrywa też Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.
Jest też autorem pełnometrażowego filmu dokumentalnego, opowiadającego historię zespołu Bayer Full i jego pomyśle na podbój Chin, „Miliard szczęśliwych ludzi”, który w 2102 r. na Planete Doc Film Festiwal otrzymał nominacje do Nagroda Magiczna Godzina w kategorii: Udział w konkursie dokumentalnych filmów do 70 minut oraz Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
Maciej Bochniak zajmuje się również fotografią, gra na perkusji.
GRZEGORZ HALAMA
Artysta kabaretowy, aktor, scenarzysta, reżyser.
Absolwent technikum elektryczno - elektronicznego w Koszalinie oraz studium aktorskiego L'Art Studio w Krakowie.
Związany z tak zwanym Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym oraz środowiskową wytwórnią filmową A'YoY.
Zanim powstał projekt Grzegorz Halama Oklasky współpracował m.in. z Kabaretem Bez Oparcia, Autorskim Kabaretem Rafała Kmity. Ponadto występował z kabaretem Hi-Fi.
Popularność przyniosły mu piosenki: „Śpiewająca Bakteria”, „Śpiworki” (parodia piosenek hip-hopowych, która w 2000 r. przez trzy tygodnie utrzymywała się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Trójki; z tej piosenki pochodzi słynne zdanie: „Ja wiedziałem, że tak będzie") oraz grana przez niego, niezmiennie w żółtym golfie, postać Pana Józka.
NAGRODY:
Nagroda Specjalna – ZŁOTA RYBA – Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych Rzeszów 2011
NAGRODA JURY - VI Festiwal Dobrego Humoru Gdańsk 2005
I miejsce - RYJEK na Rybnickiej Jesieni Kabaretowej w 2005
GRAND PRIX im. prof. Ludwika Sępolińskiego - IV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Estradowej 2003
I miejsce - RYJEK na Rybnickiej Jesieni Kabaretowej w 1998
Nagroda im. Andrzeja Waligórskiego ANDRZEJ '96
Nagroda Specjalna Programu III Polskiego Radia 1995
Nagroda Radia Kielce 1995
I miejsce - Festiwal PaKA w Krakowie w 1995
II miejsce - Festiwal Piosenki Studenckiej Kraków 1995
I miejsce - Przegląd Piosenki Studenckiej TARTAK Warszawa 1995
I miejsce - Przegląd Piosenki Kabaretowej OSPA 1995
Grand Prix - Lato Kabaretowe "Mulatka" w Ełku w 1995 przewodniczący Jury – Stanisław Tym
PIOTR MATWIEJCZYK
Trzydziestodwulatek, wrocławianin.
To prawdziwy „człowiek orkiestra” – reżyser, scenarzysta, producent, montażysta, aktor, realizator zdjęć, a ponadto kompozytor i scenograf.
Od wielu lat związany z polskim kinem niezależnym – w swoim dorobku ma około 100 filmów, w większości są to pastisze amerykańskich produkcji.
Początkowo współpracował z bratem, Dominikiem. Od 2000 roku zdecydował się usamodzielnić i w 2001 r. wspólnie z ludźmi ze Studium Filmowego we Wrocławiu – Bartoszem Gałązką, Dawidem Antkowiakiem, Michałem Ostromęckim, Maciejem Kurpiowskim – założył wytwórnię Muflon Picture. Efektem ich działalności jest 9 pełnometrażowych obrazów i ponad 30 krótkich filmów.
Najważniejsze nagrody:
„Między nami dzieciakami” (2004) film krótkometrażowy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu otrzymał Nagrodę Główną w kategorii fabuła II.
W 2006 roku otrzymał nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (OFFskary) w kategorii Najlepszy scenariusz.
„Homo Father” (2005) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Nagrodę Specjalną w Konkursie Kina Niezależnego.
„Wstyd” (2006) Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie "Nowe Kino Polskie" przyznana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Nowe Horyzonty" (obecnie T-mobile Nowe Horyzonty).
FILMY:
2011 - PROSTO Z NIEBA Reżyseria, Scenariusz, Kierownictwo produkcji, Producent, Montaż,
2010 - LUBIĘ MÓWIĆ Z TOBĄ Reżyseria, Scenariusz, Producent, Montaż,
2009 - PIOTREK TRZYNASTEGO Reżyseria, Scenariusz, Producent, Obsada aktorska, Montaż,
2009 - SMUTNA Reżyseria, Scenariusz, Kierownictwo produkcji, Producent, Montaż,
2008 - KUP TERAZ Reżyseria, Scenariusz, Producent, Obsada aktorska (Piotr), Montaż,
2008 - ZWIĄZEK NA ODLEGŁOŚĆ Zdjęcia dodatkowe,
2007 - NA BOSO Reżyseria, Scenariusz, Producent, Montaż,
2007 - PAMIĘTASZ MNIE? Reżyseria, Scenariusz, Producent, Montaż,
2006 - BEAUTIFUL Reżyseria, Scenariusz, Dekoracja wnętrz, Montaż, Producent,
2006 - WSTYD Reżyseria, Scenariusz,
2005 - EMILIA Reżyseria, Scenariusz, Zdjęcia, Muzyka, Montaż, Producent, Obsada aktorska,
2005 - HOMO FATHER Reżyseria, Scenariusz, Współpraca operatorska, Muzyka, Udźwiękowienie, Montaż, Kierownictwo produkcji, Producent,
2005 - KRÓTKA HISTERIA CZASU Obsada aktorska (2 role: chłopak na warsztatach, student fizyki),
2005 - MARCO P. I ZŁODZIEJE ROWERÓW Obsada aktorska (Roberto, goryl szefa),
2004 - KREW Z NOSA Obsada aktorska (skin),
2004 - O CZYM SĄ MOJE OCZY Reżyseria, Scenariusz, Zdjęcia, Scenografia (nie występuje w napisach), Dekoracja wnętrz (nie występuje w napisach), Montaż, Producent,
2001 - GŁOŚNIEJ OD BOMB Obsada aktorska,
NAGRODY:
2010 - PIOTREK TRZYNASTEGO Zielona Góra (Letni Festiwal Kina Niezależnego "Filmowa Góra") "Mały Pagórek" w kategorii: Komedia, Humor, Pastisz
2009 - KUP TERAZ Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival") Nagroda Publiczności
2009 - KUP TERAZ Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival") Wyróżnienie za "komediowe potraktowanie rzeczywistości"
2008 - PAMIĘTASZ MNIE? Ebensee (Festival der Nationen) Brązowy Niedźwiadek
2008 - NA BOSO Ebensee (Festival der Nationen) Srebrny Niedźwiadek
2006 - WSTYD Wrocław (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty"; do roku 2010 "Era Nowe Horyzonty") Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie "Nowe Kino Polskie"
2006 - WSTYD Poznań (MFF "Off Cinema") "Złoty Zamek"
2005 - EMILIA Kraków (Krakowski Festiwal Filmów Niezależnych KRAKFFA) I Nagroda
2005 - EMILIA Kraków (Krakowski Festiwal Filmów Niezależnych KRAKFFA) Nagroda za montaż
2005 - HOMO FATHER Gdynia (do 1986 Gdańsk) (FPFF) Nagroda Specjalna (w konkursie kina niezależnego)
Inne nagrody dla ważniejszych filmów
2009 - SMUTNA Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival") nagroda za kreację aktorską za "wiarygodne ukazanie relacji rodzinnych i metafizycznych odczuć wobec śmierci", nagrodę otrzymał/a Mirosław Baka
2009 - KUP TERAZ Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival") Wyróżnienie za "wyżyny komizmu w epizodzie sierżanta Władysława", nagrodę otrzymał/a Marcin Dorociński
2006 - BEAUTIFUL Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival") nagroda za kreację aktorską, nagrodę otrzymał/a Sylwia Juszczak
2005 - HOMO FATHER Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Jury (w konkursie kina niezależnego), nagrodę otrzymał/a Bodo Kox