Konkurs Kina Niezależnego

Królestwo ZwierzątKRÓLESTWO ZWIERZĄT (2010)

FILM OTWORZY FESTIWAL

Reżyseria: David Michôd
Produkcja: Australia
Czas: 112 minut
Kiedy: 18.08.2011 - CZWARTEK, GODZ: 19.00;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: POKAZ DARMOWY

Sprawca napadu Pope Cody ukrywa się, uciekając przed grupą sprzedajnych detektywów, chcących go zabić. Jego wspólnik i najlepszy przyjaciel, Barry "Baz" Brown, chce skończyć z przestępstwami widząc, że dni dawnej gangsterki już minęły. Młodszy brat Pope`a, uzależniony od prędkości, wybuchowy Craig Cody, zarabia na handlu nielegalnymi substancjami - w branży, która dla współczesnego świata przestępczego jest żyłą złota. Tymczasem najmłodszy z braci Cody - Darren - naiwnie szuka drogi w świecie zbrodni. Jedynym świecie, jaki zna jego rodzina.

 

Królestwo zwierząt

Królestwo zwierząt

Nagrody:

NAGRODA GŁÓWNA JURY 2010 - Najlepszy dramat zagraniczny – Sundance 2010

KONKURS DEBIUTÓW EUROPEJSKICH 2010Najlepszy operator Adam Arkapaw i Najlepszy reżyser David Michôd – Camerimage 2010

SATELITA 2010 Najlepsza aktorka drugoplanowa Jacki Weaver

LAFCA 2010 - Najlepsza aktorka drugoplanowa Jacki Weaver - Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles

NYFCC 2010 - Najlepszy pierwszy film - Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych

AFI 2010 – 10 NAGRÓD m.in.: Najlepszy Film, Najlepsza aktorka Jacki Weaver, Najlepszy aktor Ben Mendelssohn, Najlepszy reżyser David Michôd, Najlepszy scenariusz David Michôd, Najlepsze zdjęcia Adam Arkapaw oraz Najlepszy montaż Luke Doolan.

OSCAR 2011 Nominacja dla Najlepszej aktorki drugoplanowej Jacki Weaver

ZŁOTY GLOB 2011 Nominacja dla Najlepszej aktorki drugoplanowej Jacki Weaver

 

MelancholiaMELANCHOLIA (2011)

FILM ZAMKNIE FESTIWAL

Reżyseria: Lars von Trier
Produkcja: Dania, Francja, Niemcy, Szwecja, Włochy
Czas trwania: 130 minut
Kiedy: 21.08.2011 - NIEDZIELA, GODZ: 19.15;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

Kolejny po głośnym, prowokacyjnym "Antychryście" film Larsa von Triera. Tym razem autor "Przełamując fale" i "Tańcząc w ciemnościach" pragnie zrealizować bardzo osobiste, psychologiczne kino katastroficzne i piękny film o końcu świata. Głównymi bohaterkami "Melancholii" są dwie siostry grane przez Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg. Młodsza wychodzi właśnie za mąż, gdy okazuje się, że do Ziemi niebezpiecznie zbliża się inna planeta, grożąc końcem świata. Przyszłego męża zagra Alexander Skarsgård, jego świadka Stellan Skarsgård (faktycznie ojciec Alexandra), a John Hurt wcieli się w ojca sióstr. W filmie pojawią się także Charlotte Rampling, Kiefer Sutherland czy Udo Kier.

 

Melancholia (2011)

Melancholia (2011)

Nagrody:

ZŁOTA PALMA 2011- Najlepsza aktorka Kirsten Dunst - Cannes 2011

ZŁOTA PALMA 2011- Nominacja - Cannes 2011

 

Niedokońcozny filmNIEDOKOŃCZONY FILM (2010)

Reżyseria: Yael Hersonski
Produkcja: Niemcy, Izrael
Czas: 88 minut
Kiedy: 18.08.2011 - CZWARTEK, GODZ: 16.30;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: POKAZ DARMOWY

W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad "uchwyceniem żydowskiego charakteru". Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie. Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. 50-minutowy zapis przestudiowała ujęcie po ujęciu, przejrzała archiwa, prywatne zapiski na temat obecności ekipy w getcie, dotarła do materiałów z przesłuchań niemieckiego operatora filmowego, Willy'ego Wista. Mozolna analiza pokazuje, że dokument to jeszcze jedna mistyfikacja propagandy nazistów, a "normalne" życie od początku do końca zaaranżowano, pod bacznym okiem pilnujących porządku esesmanów. Na film składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, fragmenty niesławnego filmu, sylwetki uchwyconych w kadrze niemieckich operatorów i przerażone spojrzenia filmowanych mieszkańców getta. Wychwycone przez reżyserkę niuanse przenoszą film na poziom uniwersalny, każą zastanowić się nad naturą i uwarunkowaniami każdego zapisu archiwalnego. Bohaterami filmu są nie tylko widoczni na ekranie mieszkańcy, ale także kilku ocalonych z Zagłady. Reżyserka konfrontuje ich z niemieckim filmem, wsłuchując się w ich komentarze. "Przechodziłam obok trupów, ale ich nie zauważałam. Nie byłam w stanie niczego poczuć. Jestem szczęśliwa, że dziś mogę płakać, że dziś jestem człowiekiem." mówi jedna z rozmówczyń.

 

NIEDOKOŃCZONY FILM

NIEDOKOŃCZONY FILM

 

Nagrody:

SUNDANCE 2010 – Nagroda za Najlepszy montaż

HOT DOCS 2010 - Best International Feature Award – Toronto 2010

SILVERDOCS 2010 – Nagroda za Najlepszy scenariusz – Waszyngton 2010

FF JERUZALEM 2010Nagroda dla Najlepszego filmu dokumentalnego, Nagroda Van Leer i Nagroda Forum Ocalania Audio-wizualnej pamięci

SATELITE 2010 – Nominacja w kategorii Najlepszy film dokumentalny

 

ArmadilloARMADILLO – WOJNA JEST W NAS (2010)

Reżyseria: Janus Metz Pedersen
Produkcja: Dania
Czas: 100 minut
Kiedy: 19.08.2011 - PIĄTEK, GODZ: 12.00;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

 

Armadillo to nazwa wojskowej bazy operacyjnej, zlokalizowanej w prowincji Helmand w południowym Afganistanie. Stacjonuje w niej zazwyczaj około 170 brytyjskich i duńskich żołnierzy. Są wśród nich młodzi ludzie, traktujący wojnę niczym przygodę, test lub wyzwanie, któremu nie da się oprzeć. Jednak w trakcie półrocznego pobytu w bazie ich osobowość ulega zmianie.  Do wyjazdu na wojnę pieczołowicie przygotowują się w domach, a na miejscu, podczas nocnych dyżurów, oglądają na laptopach filmy porno i niczym mali chłopcy rozkoszują się wojenką i życiem w żołnierskim plutonie. Ale ta spontaniczna brawura trwa krótko i gwałtownie się kończy. Podczas walk z talibami jeden z żołnierzy zostaje ranny, a jego przerażona twarz dowodzi, że ta wojna wcale nie jest chłopięcą zabawą w bohaterów, czy zwykłą grą w paintball. Z drugiej strony są również cywile - prości afgańscy rolnicy, którzy ze zdziwieniem przyglądają się wojnie. Uczestnicząc w niej biernie ponoszą największe straty. Żyją w poczuciu chaosu, rozdarci pomiędzy dwa fronty: uzbrojonych talibów i zachodnich żołnierzy. Nie mając wyjścia radzą sobie sami, a strach stanowi nieodłączny element ich życia. A wszystko to dzieje się na oczach świata, który, przyjmując rolę niemego świadka, zdaje się nie reagować i milcząco akceptować.

 

 ARMADILLO – WOJNA JEST W NAS (2010)

 ARMADILLO – WOJNA JEST W NAS (2010)

 

Nagrody:

PLANETE DOC 2011 – Nagroda Publiczności -  8. Planete Doc w Warszawie

EUROPEJSKA NAGRODA FILMOWA 2010 - Nominacja dla Najlepszego filmu dokumentalnego

CANNES 2010 Nagroda Międzynarodowego Tygodnia Krytyki


Wyjście przez sklep z pamiątkami

WYJŚCIE PRZEZ SKLEP Z PAMIĄTKAMI (2010)

Reżyseria: Banksy
Produkcja:  Wielka Brytania, Usa
Czas: 87 minut
Kiedy: 19.08.2011 - PIĄTEK, GODZ: 12.00;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

Bohaterem jest Therry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage'ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć Banksego i zaprzyjaźnić się z nim - z człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można zobaczyć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu czy "murze bezpieczeństwa" w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie.

 

Wyjście przez sklep z pamiątkamiWyjście przez sklep z pamiątkami

Nagrody:

  • INDEPENDENT SPIRIT 2011 - Najlepszy film dokumentalny – Film Independent Spirit Awards 2011
  • EDDIE 2011 - Najlepszy montaż dokumentu - Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów
  • OSCAR 2011 – Nominacja: Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
  • BAFTA 2011Nominacja: Nagroda im. Carla Foremana dla najlepszego brytyjskiego reżysera, scenarzysty lub producenta za debiutancki film

 

Blaue Stunde

BLAUE STUNDE (2011)

Reżyseria: Erik Schiesko
Produkcja: Niemcy
Czas: 70 min
Gdzie: MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA/ NOWOSOLSKI DOM KULTURY
Kiedy: 19.08.2011 - PIĄTEK, GODZ: 16.00/ 20.08.2011 - SOBOTA, GODZ: 17.00;
Cena: 5 zł

 

16-letni Mikołaj żyje w stanie zawieszenia, ma trudności z odróżnieniem jawy od snu, a przyczyną są skłonności schizofreniczne. Podczas gdy jego rówieśnicy wykorzystują czas na imprezy, zabawę i miłość, Mikołaj coraz bardziej zamyka się w sobie. Jednak gdy poznaje dziewczynę Lottę zaczyna walczyć z chorobą. To ona pokazuje mu nowe życie pełne miłości, radości i szczęścia. Początkowo wszystko idzie dobrze, aż do czasu, gdy Mikołaj popełnia poważny błąd.

 

PO FILMIE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ SPOTKANIE Z GOŚĆIEM 3. SFF - ERIKIEM SCHIESKO

 

Blaue Stunde

Blaue Stunde

 

Blaue Stunde to obraz 25-letniego offowego twórcy z Cottbus, Erika Schiesko.

Jest to też pierwszy film fabularny, który wykorzystuje Przystanek Woodstock jako miejsce akcji.


Made in Poland

MADE IN POLAND (2010)

Reżyseria: Przemysław Wojcieszek
Produkcja: Polska
Czas: 90 minut
Kiedy: 19.08.2011 - PIĄTEK, GODZ: 17.30;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

Siedemnastoletni ministrant Boguś Kowalski obudził się pewnego dnia i uznał, że komunikat, jaki chciałby wysłać światu, zawiera się w zwrocie "fuck off", który tatuuje sobie na czole. Kiedy demolowanie budek telefonicznych i samochodów na blokowisku nie zmniejsza wściekłości, zwraca się o pomoc do "autorytetów": księdza, nauczyciela polskiego i matki, wielbicielki Krzysztofa Krawczyka. Jednak oni nie są  w stanie zmniejszyć jego frustracji. Na drodze Bogusia staje również rodzeństwo: Monika i Emil, poruszający się na wózku inwalidzkim. Fascynuje ich radykalizm brata. Emil, chcąc przezwyciężyć własne ograniczenia, przyłącza się do Bogusia. Po raz pierwszy, za sprawą Moniki, Boguś zaczyna odczuwać coś innego niż tylko wściekłość.

PO FILMIE SPOTKANIE Z JUROREM 3. SFF - PRZEMYSŁAWEM BLUSZCZEM

 

Made in PolandMade in Poland

Nagrody:

  • ZŁOTY LEW 2010 - Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska dla Janusza Chabiora -  FPFF w Gdyni 2010
  • ZŁOTA RYBKA 2010Najlepszy Polski Film - Ińskie Lato Filmowe 2010
  • WROCŁAWSKA NAGRODA FILMOWA 2010 -  Konkurs Nowe Kino Polskie – Era Nowe Horyzonty 2010

 

Miasto ucieczkiMIASTO UCIECZKI (2006)

Reżyseria: Wojciech Kasperski
Produkcja: Polska
Cas: 17 minut
Kiedy: 19.08.2011 - PIĄTEK, GODZ: 19.30;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

 

 

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach z 8 maja 2004 r. Kibice klubu piłkarskiego rozpętują zadymę w miasteczku studenckim. Policja strzela do nich z ostrej amunicji. Film pokazuje kulisy tych wydarzeń poprzez głównych bohaterów, zagorzałych kibiców, którzy muszą zdecydować, co jest dla nich ważniejsze - zadyma czy przyjaciele.

PO FILMIE SPOTKANIE Z JUROREM 3. SFF - ERYKIEM LUBOSEM


MIASTO UCIECZKI (2006)

MIASTO UCIECZKI (2006)

Nagrody:

ŁODZIĄ PO WIŚLE 2006 I nagroda - Warszawa 2006

ŁODZIĄ PO WIŚLE 2006 - Najlepsze zdjęcia: Michał Tywoniuk -  Warszawa 2006

SOPOT FILM FESTIWAL 2006Wyróżnienie – Sopot 2006

MEDIA SCHOOL 2006 - Nagroda specjalna firmy The Chimney - Łódź 2006

ETIUDA & ANIME 2006 - Nagroda Jury Studenckiego – Kraków 2006

ETIUDA & ANIME 2006 - Nagroda Publiczności – Kraków 2006

PEKIN 2006 - Nagroda Publiczności - International Student Film and Video Festival of Beijing Film Academy

TALLIN 2006 - Nagroda Główna - The Sleepwalkers Student Film Festival

ZOOM ZBLIŻENIA 2007 - Nagroda Główna - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Jelenia Góra  2007

OFFSKAR 2007 - Najlepsza Reżyseria: Wojciech Kasperski - Polskie Nagrody Kina Niezależnego

OSKARIADA 2007 - I Nagroda - Warszawa 2007

WĘGIAL STUDENT FILM FESTIVAL 2007Najlepsze zdjęcia:  Michał Tywoniuk – Katowice 2007

KAN 2007 - Srebrna KANewka w kategorii: Fabuła - Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego – Wrocław 2007

ERA NOWE HORYZONTY 2007 - Wyróżnienie dla filmu fabularnego w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych – Wrocław 2007

BARTOSZKI FILM FESTIVAL 2007 - Grand Prix – Tarnobrzeg 2007

BARTOSZKI FILM FESTIVAL 2007 - Nagroda Publiczności – Tarnobrzeg 2007

KRAKFFA 2007 - I Nagroda w kategorii filmów studenckich – Kraków 2007

BEST OFF 2008 - Grand Prix - Przegląd Najlepszych Filmów Polskiego Kina Niezależnego "Best Off" – Warszawa 2008

 

Hiszpański cyrk

HISZPAŃSKI CYRK (2010)

Reżyseria: Álex de la Iglesia
Produkcja: Francja, Hiszpania
Czas: 107 minut
Kiedy: 19.08.2011 - PIĄTEK, GODZ: 20.30;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

Hiszpania, rok 1973, nieśmiały i wrażliwy Javier zatrudnia się w cyrku jako klaun. Podobnie, jak jego ojciec i dziadek, pragnie rozśmieszać dzieci, jednak sam nie zaznał szczęśliwego dzieciństwa i dlatego zostaje "smutnym klaunem". W cyrku poznaje bezwzględnego "wesołego klauna" Sergio, terroryzującego współpracowników i bijącego swoją dziewczynę. Tu zaczyna się tragikomiczna opowieść o dwóch klaunach, którzy pchani przez pożądanie będą walczyć na śmierć i życie o miłość niezwykle pięknej i równie okrutnej Natalii, doprowadzającej ich do szaleństwa... HISZPAŃSKI CYRK to wybuchowa mieszanka ekstrawaganckiego i bezkompromisowego kina spod znaku Tarantino i Rodrigueza. Sam reżyser opisuje film jako "groteskową tragedię" - szalone kino, które nie uznaje żadnych tabu ani ograniczeń. Przygody dwóch zwaśnionych klaunów rozgrywają się na tle hiszpańskiej historii XX wieku - od wojny domowej przez dyktaturę Franco aż po szalony festiwal wolności lat 70.

 

Hiszpański Cyrk Hiszpański Cyrk

Nagrody:

  • SREBRNY LEW 2010Najlepszy Reżyser i Najlepszy Scenariusz – MFF Wenecja 2010
  • ZŁOTA OSELLA 2010Najlepszy Scenariusz – MFF Wenecja 2010
  • GOYA 2011 Najlepsze Efekty Specjalne i Najlepsza Charakteryzacja - Hiszpańska Akademia Sztuki Filmowej 2010

 

Tonia i jej dzieci

TONIA I JEJ DZIECI (2011)

Reżyseria: Marcel Łoziński
Produkcja: Polska
Czas: 57 min
Kiedy: 20.08.2011 - SOBOTA, GODZ: 13.00;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

11-letnia Werka ze swoim 9-letnim bratem Marcelem znaleźli się przed drzwiami Domu Dziecka we Wrocławiu. Na pytanie kim są, Werka odpowiedziała: "My jesteśmy dziećmi komunistów."Usłyszeli wrzask: "Tylko żydokomunę nam tu przysyłają." Jest 1949 r. Mama Werki i Marcela, przedwojenna komunistka została aresztowana. Oskarżona o współpracę z wywiadem amerykańskim odsiedzi 5 i pół roku. Ten czas jej dzieci spędza w kolejnych domach dziecka. Film o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców.

 

Tonia i jej dzieci

Tonia i jej dzieci

 

Nagrody:

  • MAGICZNA GODZINA 2011 – Nominacja w kategorii Filmy Dokumentalne do 70 min, Planete Doc Festiwal Warszawa 2011
  • ZŁOTY LAJKONIK 2011 – Nagroda dla Najlepszego Filmu, 
    Krakowski Festiwal Filmowy Kraków 2011
  • KRAKOWSKI FF 2011 - Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej za najlepszą reżyserię, Krakowski Festiwal Filmowy Kraków 2011
  • KRAKOWSKI FF 2011 - Rzeźba Bronisława Chromego dla najlepszego producenta, Krakowski Festiwal Filmowy Kraków 2011
  • ZŁOTE GRONO 2011 – Nagroda za Najlepszy Filmów Dokumentalnych, 
    Lubuskie Lato Filmowe Łagów 2011

 

Czarny czwartek

CZARNY CZWARTEK (2011)

Reżyseria: Antoni Krauze
Produkcja: Polska
Czas: 100 min
Kiedy: 20.08.2011 - SOBOTA, GODZ: 14.30;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

Jedna z największych i najbardziej oczekiwanych polskich produkcji od czasu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem Krwawej niedzieli Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z U Pana Boga za miedzą Michała Kowalskiego. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc (Psy, Bandyta, Złoto dezerterów, Zabić Sekala, Amok, Nic, Przystań i Fotoamator). „Balladę o Janku Wiśniewskim” – porywający motyw przewodni do „Czarnego czwartku” – zaśpiewał Kazik Staszewski.

PO FILMIE SPOTKANIE Z GOŚCIEM 3. SFF - MARTĄ HONZATKO

 

CZARNY CZWARTEK

CZARNY CZWARTEK

 

Nagrody:

  • NAGRODA SPECJALNA JURYNagroda specjalna dla Antoniego Krauze, FPFF Gdynia 2011
  • ZŁOTY LEW 2011 Nominacja w Konkursie Głównym, FPFF Gdynia 2011
  • SREBRNE GRONO 2011Nagroda dla Najlepszego Filmu, Lubuskie Lato Filmowe Łagów 2011
  • FROM POLAND, KONKURS POLSKI 2011 Nominacja w Konkursie Polskim, MFF Tofifest, Toruń 2011

 

Chrzest

CHRZEST (2010)

Reżyseria: Marcin Wrona
Produkcja: Polska
Czas: 85 minut
Kiedy: 20.08.2011 - SOBOTA, GODZ: 17.00;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

 

Michał (Wojciech Zieliński) uciekł z prowincjonalnego Tarnowa do wielkomiejskiej Warszawy. W dużym mieście, z piękną żoną Magdą (Natalia Rybicka) i nowo narodzonym synkiem wiedzie z pozoru idealne życie. Michał ma wszystko o czym można marzyć: nową rodzinę, własny biznes i luksusowe mieszkanie na ostatnim piętrze nowoczesnego apartamentowca. Sielankę zakłóca pojawienie się Janka (Tomasz Schuchardt) – przyjaciela z dawnych lat, który ma wkrótce zostać ojcem chrzestnym ich dziecka.

PO FILMIE SPOTKANIE Z JUROREM 3. SFF - NATALIĄ RYBICKĄ

 

Chrzest

Chrzest

Nagrody:

SREBRNY LEW 2010 - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2010

ZŁOTY LEW 2010 - Najlepszy montaż dla Piotra Kmiecika - FPFF w Gdyni 2010

ZŁOTY LEW 2010 - Nagroda za pierwszoplanową rolę męską dla Tomasza Schuchardta i Wojciecha Zielińskiego - FPFF w Gdyni 2010

DON KICHOT 2010 Nagroda Polskiej Federacji DKF-ów - FPFF w Gdyni 2010

NAGRODA IM. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 2010 - Wojciech Zieliński

ORZEŁ 2011 - Najlepsza drugoplanowa rola męska dla Adama Woronowicza

MONS 2011 Grand Prix – MFF Belgia 2011

MONS 2011Nagroda za scenariusz dla Grzegorza Jankowskiego, Grażyny Treli i Dariusz Glazera - MFF Belgia 2011

FABIOFEST 2011Grand Prix – MFF Praga 2011

NAGRODA GŁÓWNA 2011 Konkurs Polskich Filmów Fabularnych - MF Kina Niezależnego OFF Plus Camera

TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA 2011 - Nagroda Jury Młodzieżowego – Tarnów 2011

 

Matka Teresa od kotów

MATKA TERESA OD KOTÓW (2010)

Reżyseria: Paweł Sala
Produkcja: Polska
Czas trwania: 95 minut
Kiedy: 20.08.2011 - SOBOTA, GODZ: 19.00;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

Wstrząsający zapis zbrodni jakiej dokonali dwaj młodzi chłopcy (12 i 22 lat), dopuszczając się zabójstwa własnej matki. Film pokazuje okres 12 m-cy przed ich aresztowaniem, zwłaszcza kilka ostatnich dni i czas śledztwa aż do zatrzymania przez policję. Autor nie skupia się na wątku sensacyjnym, lecz stara się skoncentrować na warstwie psychologicznej, odtwarzając atmosferę domu rodzinnego, portrety psychologiczne braci i ich matki- przyszłej ofiary... W tle widzimy środowisko, w którym żyła ta na wskroś zwyczajna, skromna rodzina. Nic nie wskazywało, że dojdzie do tragedii. Nie będzie w tym filmie epatowania okrucieństwem, ani brutalnej dosłowności, mimo to autor nie rezygnuje ze środków artystycznych, jakimi posługuje się kino sensacyjno- kryminalne. Scenariusz filmu oparty jest na faktach.

PO FILMIE SPOTKANIE Z JUROREM 3. SFF - PAWŁEM SALĄ

 

MATKA TERESA OD KOTÓW (2010)

MATKA TERESA OD KOTÓW (2010)

Nagrody:

ZŁOTE KACZKI  2010 - Nominacja dla Najlepszego aktora sezonu 2009/2010 Mateusza Kościukiewicza

ZŁOTE KACZKI - Nominacja dla Najlepszego scenarzysty sezonu 2009/2010 Pawła Sali

FF POLSKICH WISŁA 2011- Wyróżnienie dla Pawła Sali za nietypową historię opowiedzianą wspak – Moskwa 2011

MFF KARLOWE WARY 2010 - Najlepsi aktorzy Filip Garbacz i Mateusz Kościukiewicz

ZŁOTY LEW 2010 - Nominacja - FFF Gdynia 2010

ERA NOWE HORYZONTY 2010 - Udział w konkursie


Kieł

KIEŁ (2009)

Reżyseria: Giorgos Lanthimos
Produkcja: Grecja
Czas trwania: 94 minuty
Kiedy: 20.08.2011 - SOBOTA, GODZ: 21.00;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

Ojciec i matka mieszkają wraz z trójką dzieci w domu na obrzeżach miasta. Dom otoczony jest wysokim płotem. Dorosłe dzieci nigdy jeszcze nie wyszły poza teren posiadłości. Ich edukacja, rozrywka i ćwiczenia fizyczne są pod ścisłą kontrolą rodziców, bez jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. Jedyną osobą z zewnątrz, która ma prawo wejść do tego domu, jest Christina. Ojciec zaprasza ją, by poskromić seksualne ciągoty syna. W „laboratoryjnych” warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata, tak jednostek jak i narodów.

 

KIEŁ (2009)

KIEŁ (2009)

Nagrody:

CANNES 2009 - Przegląd Un Certain Regard - Najlepszy film

KINGFISHER 2009 - MFF Lublana 2009

BRONZE HORSE 2009 - MFF Sztokholm 2009

NAGRODA SPECJALNA JURY 2009 -  FF Sarejewo 2009

MONTREAL FILM FESTIWAL 2009- Nagroda dla Najlepszego filmu fabularnego

GRECKA NAGRODA FILMOWA 2009- Najlepszy scenariusz, Najlepszą reżyserię i Najlepszy film fabularny

OSCAR 2011- Nominacja dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego

DUBLIN 2010- Nagroda Krytyków Dublińskich na MFF

DUBLIN 2010- Nagroda Krytyków Dublińskich dla Najlepszego reżysera


Młyn i krzyż

MŁYN I KRZYŻ (2011)

Reżyseria: Lech J. Majewski
Produkcja: Polska, Szwecja
Czas: 96 minut
Kiedy: 21.08.2011 - NIEDZIELA, GODZ: 16.00;
Gdzie: KINO ODRA
Cena: 5 zł

Najnowszy film Lecha Majewskiego dostarczy wrażeń wszystkim, którzy szukają niezapomnianych przeżyć w kinie. Ręką reżysera, na oczach widzów, ożywiony zostaje niezwykły obraz – "Droga Krzyżowa" Bruegla, z całym swym pięknem, z całą swoją surowością i okrucieństwem. Dzięki nowym technologiom reżyser pokazuje losy 12 postaci z obrazu. Realizacja filmu trwała 3 lata i wymagała niezwykłej cierpliwości i wyobraźni. Wykorzystano technologię CGI (obraz generowany komputerowo, technologia wykorzystana m.in. w "Labiryncie fauna" i "Avatarze") oraz przestrzeni 3D. "Wykonana praca może być porównana do tkania ogromnego cyfrowego gobelinu zbudowanego z wielowarstwowych perspektyw, zjawisk atmosferycznych i ludzi" – tłumaczy reżyser Lech Majewski.  W rolę Pietera Bruegela wcielił się Rutger Hauer. Michael York zagrał bankiera Jonghelincka, kolekcjonera jego obrazów, a Marię – Charlotte Rampling. Po filmach "Avatar" i "Incepcja", w których nie chodziło jedynie o opowiedzenie zwyczajnej historii, również "Młyn i Krzyż" wpisuje się w nowy nurt wizjonerskiego kina. Widzowie podczas tego filmu będą mogli odkryć, że granice wyobraźni, dla prawdziwych artystów, nie istnieją.

 

MŁYN I KRZYŻ

MŁYN I KRZYŻ

Nagrody:

ZŁOTY LEW 2011Najlepsza scenografia: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński – 36. FPFF w Gdyni 2011

ZŁOTY LEW 2011 Najlepszy dźwięk: Lech J. Majewski i Zbigniew Malecki – 36. FPFF w Gdyni 2011

ZŁOTY LEW 2011Najlepsze kostiumy: Dorota Roqueplo – 36. FPFF w Gdyni 2011

NAGRODA SPECJALNA JURYDla Lecha J. Majewskiego – 36. FPFF w Gdyni 2011

ZŁOTY ANIOŁ 2011 Najlepszy polski film – Tofifest 2011

BRĄZOWE GRONO 2011 Lubuskie Lato Filmowe - Łagów 2011

NAGRODA ZIELONOGÓRSKIEGO KLUBU FILMOWEGO 2011 - Lubuskie Lato Filmowe - Łagów 2011

 

 

 

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o Solanin Film Festiwal?

OFF TO MOC!

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Honorowy Solanin: Ryszard Bugajski

Honorowy Solanin: Wojtek Smarzowski

Solanin Film Festiwal : Zwycięzcy

5.Solanin Film Festiwal 2013: Zwycięzcy

4.Solanin Film Festiwal 2012: Zwycięzcy

3.Solanin Film Festiwal 2011: Zwycięzcy

2.Solanin Film Festiwal 2010: Zwycięzcy

1.Solanin Film Festiwal 2009: Zwycięzcy

4. Solanin Film Festiwal 15-19 sierpnia 2012 Nowa Sól - offowy festiwal filmowy 4. SOLANIN FILM FESTIWAL łączy w sobie przegląd najlepszych filmów światowego kina oraz konkurs kina niezależnego, który jest skierowany do młodych i ambitnych twórców. Festiwal odbędzie się w dniach 15-19 sierpnia 2012 w nowej Soli.

 

KCP System: Dream CMS © 2024 Solanin Film Festiwal - OFF TO MOC!
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. akceptuj ✓