2. Solanin Film Festiwal 22-25 lipca 2010: Konkurs Kina Niezależnego
BLOK 1 – godz 10:00 ; Nowosolski Dom Kultury; 23.07.2010
1. Nostress (65min) reż. Fabryczna Art – dokument - KG
Zapis trzech tras koncertowych spędzonych wspólnie z ekipą filmową. Zrealizowany materiał zawiera m.in. wywiady z zespołem, fragmenty koncertów, archiwalne nagrania video i wypowiedzi innych artystów o zespole Happysad.
2. Ja tu rządzę (8min) reż. Michał Brożonowicz - fabuła - KG
Pewnego dnia, pewien aktor słyszy kapanie wody z kranu. Kapanie, którego nie widzi. Film o tym, co słychać w filmie.
3. Potwierdzenie (5min) reż. Arczi – fabuła - KG
Za kogo się uważasz? Zastanów się dobrze, bo za chwilę życie będzie miało okazję zweryfikować Twoje prawdziwe Ja. Krótki dokument kreowany.
4. Złapani w sieci (10min) reż. Ben Talar – fabuła- KG
Adam szuka pocieszenia w barach, gdzie flirtuje z przygodnymi kobietami. Tymczasem jego żona pod jego nieobecność robi to samo z nieznajomymi przez internet. Oboje nie potrafią rozwiązać swoich problemów i stopniowo się oddalają. Wkrótce również i Adam szuka przez internet przygody, która wyrwie go z monotonii nudnego związku.
5. Brzegiem gaju i ruczaju (6min) reż. Grzegorz Kowalczuk – fabuła - KG i KL
Mezalians z przyjęciem - niespodzianką w tle.
BLOK 2 – godz 12:00 ; Nowosolski Dom Kultury; 23.07.2010
1. Edwin Z. (17min) – reż. Filip Lisowski - dokument - KG i KL
„Edwin Z.” to filmowy portret kolegi z klasy ukazujący kilka sytuacji z życia młodego chłopaka mieszkającego na wsi.
2. Manyfields (43min) reż. Artur Michalik – fabuła - KG
Historia studenta próbującego rozwikłać zagadkę tragedii, która wydarzyła się na jego uczelni. Opowieść o poszukiwaniu, niezrozumiałym uczuciu i współczesnym pokoleniu studentów z całym kolorytem miasta Krakowa w tle.
3. Obietnica (1min) reż. Aleksandra Bujewicz - fabuła - KG i KL
Mroczna przypowieść.
4. Szczęściarze (27min) reż. Tomasz Wolski - dokument - KG
Autor ogranicza pole obserwacji do pomieszczeń krakowskiego Urzędu Stanu Cywilnego w godzinach urzędowania, ściślej – do jego trzech pokoi. W jednym odbywa się rejestracja urodzeń, w drugim – zgonów, w trzecim – ślubów. Z obserwacji zachowań klientów każdego z trzech wydziałów, a także obsługujących ich urzędniczek, wyłania się wizerunek naszej codzienności, ale także – obraz losu.
BLOK 3 – godz 14:00 ; Nowosolski Dom Kultury; 23.07.2010
1. Polak w Chicago (60min) reż. Mariusz Mościcki – dokument - KG
Film jest szokującą oceną Polonii chicagowskiej. Bohaterowie filmu, bez ogródek wypowiadają się otwarcie, co sądzą o sobie samych i o innych Polakach zamieszkałych w Chicago i na przedmieściach.
2. Na granicy(17 min) reż. Jolanta Budziak - fabuła - KG
Film przedstawia historię dwojga młodych ludzi, którzy od kilku lat prowadzą monotonny tryb życia. Hania staje się ofiarą mobbingu w swojej nowej pracy. Problemy finansowe i rodzinne każą jej znosić upokorzenia i utrzymywać dom. Jej mąż Wojtek zauważa, że dzieje się coś złego, jednak oboje pochłonięci rutyną związku już dawno przestali ze sobą rozmawiać.
3. http:// (12min) reż. Bartosz Kruhlik – fabuła- KG i KL
Trzech chłopaków kręci w lesie amatorski film wideo...
4. Nędza” (40 min) reż. Filip Rudnicki – fabuła - KG
Adaptacja opowiadania Wojciecha Kuczoka pt. "Zianie". Krystyna Nędza jest nauczycielką polskiego w poślednim gimnazjum. Wśród uczniów ma opinię wyjątkowej jędzy, ale w rzeczywistości to osoba niezwykle sentymentalna. Podkochuje się w Januszu – nauczycielu fizyki, z którym przeżyła kilka upojnych chwil na studenckim wypadzie w góry. Nędza pielęgnuje tamte wspomnienia i coraz bardziej dziwaczeje w swoim staropanieństwie. W końcu postanawia wykonać pierwszy krok…
BLOK 4 – godz 10:00; Nowosolski Dom Kultury; 24.07.2010
1. Rysa (6 min) reż. Krzysztof Nowicki - dokument - KG
Film przenosi nas do małego pokoiku w Filmotece Narodowej, gdzie siedzą dwie kobiety zajmujące się konserwacją kopii filmowych. Każda rola taśmy filmowej przesuwa się metr po metrze między palcami kobiet, które wyłapują nawet najmniejsze uszkodzenie perforacji.
2. Casting (27 min) eż. Barbara Wągiel - fabuła - KG
Pan po przejściach, któremu zostało tylko wino, chciałby żeby ludzie mniej „biegali”, a bardziej „patrzyli”, poznaje gadającego psa - pies trochę jak złota rybka, spełnia życzenia. Główne życzenie tyczy się dziewczyny, która właśnie „biegnie”i ma pokochać chłopaka, którego nie widzi… a raczej nie zauważa, bo się spieszy…
3. Broń biologiczna (3min)- reż. Gregorz Kowalczuk – fabuła - KG i KL
Przypadkowy żebrak staję się bronią w rozgrywkach ludzi zaopatrzonych w bilon.
4. Dziewczyny lubią blond (68 minut) reż. Mirosław Ropiak - fabuła - KG
Jest to pełna akcji i humoru opowieść o przygodach Mariana Blonda - polskiego odpowiednika Jamesa Bonda. W historii stylizowanej na lata 70'te nie zabrakło pościgów samochodowych, strzelanin, dobrego humoru i oczywiście pięknych kobiet. Amerykanie budują w rejonie Rybnika tarczę antyrakietową. Niejaki Alib Arcza wypowiada Polsce wojnę za współpracę z USA.
BLOK 5 – godz 12:00; Nowosolski Dom Kultury; 24.07.2010
1. 8 historii, które nie zmieniły świata (35min) reż. Ivo Krankowski - dokument - KG
Ośmiu bohaterów – polskich Żydów i Żydówek urodzonych między 1914 a 1933 rokiem – wprowadza nas w krainę swojej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieść osnuta jest wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń. Osobiste historie składają się na wielobarwny obraz utraconego świata, zachowanego tylko na czarno-białych filmach i w pamięci ostatnich świadków. Jak ludzie, którzy doświadczyli burzliwych dziejów XX wieku, podchodzą do życia dziś – jak mierzą się ze swoją pamięcią i starością?
2. Daj popatrzeć! (16min) reż. Nikodem Wojciechowski - fabuła - KG
Grażyna i Marek - para młodych ludzi i ich pierwszy własny kąt. Urządzanie wspólnego gniazdka zakłóca pojawienie się nieproszonego gościa - podglądacza. Grażyna przerażona możliwością utraty ciężko wywalczonej prywatności podejmuje walkę, w którą wciąga Marka. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w drzwiach mieszkania pojawia się tajemniczy dziennikarz. Strach, złość i wstyd popycha parę do działania, którego owoce stają się dla niej ciekawą lekcją nie tylko o charakterach otaczających ją ludzi, ale także o sobie...
3. Mój kochany Tatuś (10min) reż. Mirosław Józefiak – dokument - KG
Krótka opowieści miłości 5-cio letniego chłopca do swojego Taty - żołnierz zawodowego .
4. Mam Cię na taśmie (40min) reż. Maciej Buchwald - fabuła - KG
Niektórzy myślą, że są wyjątkowi. Niektórzy myślą, że są w stanie zrobić coś wielkiego, ale nie robią nic.
BLOK 6 – godz 14:00; Nowosolski Dom Kultury; 24.07.2010
1. Tam i z powrotem (22min) reż. Michał Baczuń - fabuła - KG
Film jest adaptacją opowiadania zmarłego w 1985r. Janusza A. Zajdla – jednego z najlepszych polskich pisarzy fantastyki naukowej. Rok 1985. Herbert Laut jest śmiertelnie chory. Jedyną szansą, jaką oferować mu może medycyna, jest zawieszenie funkcji życiowych i oczekiwanie w stanie kriostazy na lek. Po pewnym czasie Laut zostaje wybudzony, ale rzeczywistość jaką zastaje okazuje się dla niego nie do zniesienia. Tempo życia jest absurdalne, doskwiera przeludnienie. Jednak i na taką niedogodność znajduje się pewien sposób…
2. At Oglog (84min) - reż. Kuba Zubrzycki - fabuła - KG
"At Oglog" to mroczny obraz społeczeństwa początku nowego tysiąclecia i chorych reguł, jakie nim rządzą. W szpitalu psychiatrycznym Oglog z celi znika pacjent Doktora o imieniu Vincent, i na jego miejsce pojawia On, podający się za Boga. Pobyt Jego zmienia całkowicie relacje między pacjentami i władzami szpitala.
3. Do dna (20min) reż. Maciej Głowiński - dokument - KG
Jest to historia alkoholika, który postanowił odbić się od dna. Dzięki kąpielom w lodowatej wodzie, jodze i medytacji uwolnił się od nałogu. Teraz nakłania czynnych alkoholików, żeby zrobili to, co on sam. Nie mówi im jednak tego wprost.
4. SMS ( 6 min) reż. Paweł Słomkowski - dokument - KG
„Gorąca, sexowna Anita, lat 23, pozna fajnego chłopaka z okolic Warszawy". I tak zaczyna się smsowy flirt. Po jednej stronie on, po drugiej ona. Ale czy na pewno? Krótki dokument, pokazujący smutną praktykę zarabiania dużych pieniędzy na naiwności ludzi.
KG – KONKURS GŁÓWNY
KL – KONKURS LUBUSKI